Skyen åbner nye veje til kundens hjerte

På Channelworld Expo i næste måned fortæller cloud-eksperten Anders Trolle-Schultz, hvordan skyen giver dig stærkere kort på hånden, når du skal sælge it-løsninger.

Artikel top billede

14. marts løber årets kanalevent - Channelworld Expo - af stabelen i Odense Congress Center.

En af oplægsholderne på dagen er cloud-eksperten Anders Trolle-Schultz, som vil give sit bud på, hvad cloud-produkter betyder for it-forhandlernes relation til kunderne og ikke mindst, hvordan skyen giver nye muligheder for at vise, hvordan pris og kvalitet spiller sammen i den færdige løsning, som forhandleren leverer til kunden.

Anders Trolle-Schultz nævner de seneste ændringer af Microsofts Office 365, hvor forhandlerne nu selv kan fakturere kunderne for deres cloud-løsning. Det ser han som et eksempel på, at skyen udvider produktpaletten for it-forhandlerne.

"Siden Office 365 blev lanceret under navnet BPOS for fire år siden, har forhandlerne brokket sig over, at Microsoft selv fakturerer kunderne. Det ændrer sig nu, og det gør det langt nemmere for forhandleren at pakketere sine ydelser som en samlet leverance til kunderne," siger Anders Trolle-Schultz.

"I den sidste ende kan forhandleren præsentere kunden for en løsning, der i realiteten er en plug and play-arbejdsplads, hvor kunden kan se, hvor meget hver arbejdsplads koster. I tilfældet med Office 365 giver det forhandleren flere indgange til at lave et salg til kunden, fordi der også er mulighed for at sælge Office enten i en lejet version eller som traditionel licens," siger Anders Trolle-Schultz.

Udover indlægget fra cloud-eksperten får deltagerne på Channelworld Expo også mulighed for at høre om, hvordan danske forhandlere bedømte distributørerne og producenterne i Channelworlds Image-analyse 2012. Palle Klinke Hansen, der har lavet Image-analysen siden år 2000, fortæller om, hvad man kan bruge undersøgelsen til, og hvad den peger på som det vigtigste for forhandlerne.

Har du ikke sikret dig en billet til årets forhandler-event, så gør det her

Læs mere om Channelworld Expo 2013.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job