HP's plan: Her skal vi og kanalen tjene penge

HP's globale partnerkonference i Las Vegas: Det bliver ikke printere og pc'er, der bringer HP tilbage i it-branchens førersæde. Se her, hvad hardwaregiganten vil satse på.

Artikel top billede

Hvis du går rundt og tror, at fremtidens it-forretning skal bygges på printere og pc'er, må du tro om igen.

Hos hardwaregiganten HP satser man i hvert fald om ikke hele butikken så i hvert fald en hel del prestige i det såkaldte "converged infrastructure", der binder servere, storage og netværk sammen. Det er nemlig der, de store gevinster ligger for kunderne, samtidig med at indtjeningsmarginerne for både HP selv og firmaets partnere er høje.

Sådan lyder budskabet på HP's globale partnerkonference, som i denne uge løber af stabelen i Las Vegas.

Her præsenterede HP en ny opdateret version af sin converged infrastructure, som både gør det lettere at administrere et stigende antal mobile devices, men som også gør løsningerne skalerbare, så de bliver til at betale for mindre kunder.

"Avanceret enterprise-teknologi bliver nu trukket længere ned i markedet. Den moderne it-arkitektur leverer noget, som man ikke har set før, og vi er i stand til at levere en platform, som er til at betale," siger vicepresident David Scott fra HP's enterprise group.

Når de traditionelle dele af it-infrastrukturen smelter sammen, skyldes det ifølge HP den øgede brug af mobile devices, cloud og sociale medier, som igen stiller større krav til system management og sikkerhed, siger han.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse