HP's plan: Her skal vi og kanalen tjene penge

HP's globale partnerkonference i Las Vegas: Det bliver ikke printere og pc'er, der bringer HP tilbage i it-branchens førersæde. Se her, hvad hardwaregiganten vil satse på.

Artikel top billede

Hvis du går rundt og tror, at fremtidens it-forretning skal bygges på printere og pc'er, må du tro om igen.

Hos hardwaregiganten HP satser man i hvert fald om ikke hele butikken så i hvert fald en hel del prestige i det såkaldte "converged infrastructure", der binder servere, storage og netværk sammen. Det er nemlig der, de store gevinster ligger for kunderne, samtidig med at indtjeningsmarginerne for både HP selv og firmaets partnere er høje.

Sådan lyder budskabet på HP's globale partnerkonference, som i denne uge løber af stabelen i Las Vegas.

Her præsenterede HP en ny opdateret version af sin converged infrastructure, som både gør det lettere at administrere et stigende antal mobile devices, men som også gør løsningerne skalerbare, så de bliver til at betale for mindre kunder.

"Avanceret enterprise-teknologi bliver nu trukket længere ned i markedet. Den moderne it-arkitektur leverer noget, som man ikke har set før, og vi er i stand til at levere en platform, som er til at betale," siger vicepresident David Scott fra HP's enterprise group.

Når de traditionelle dele af it-infrastrukturen smelter sammen, skyldes det ifølge HP den øgede brug af mobile devices, cloud og sociale medier, som igen stiller større krav til system management og sikkerhed, siger han.

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Erhvervshus Hovedstaden S/I

Erfaren IT- og AI-specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S