HP's plan: Her skal vi og kanalen tjene penge

HP's globale partnerkonference i Las Vegas: Det bliver ikke printere og pc'er, der bringer HP tilbage i it-branchens førersæde. Se her, hvad hardwaregiganten vil satse på.

Artikel top billede

Hvis du går rundt og tror, at fremtidens it-forretning skal bygges på printere og pc'er, må du tro om igen.

Hos hardwaregiganten HP satser man i hvert fald om ikke hele butikken så i hvert fald en hel del prestige i det såkaldte "converged infrastructure", der binder servere, storage og netværk sammen. Det er nemlig der, de store gevinster ligger for kunderne, samtidig med at indtjeningsmarginerne for både HP selv og firmaets partnere er høje.

Sådan lyder budskabet på HP's globale partnerkonference, som i denne uge løber af stabelen i Las Vegas.

Her præsenterede HP en ny opdateret version af sin converged infrastructure, som både gør det lettere at administrere et stigende antal mobile devices, men som også gør løsningerne skalerbare, så de bliver til at betale for mindre kunder.

"Avanceret enterprise-teknologi bliver nu trukket længere ned i markedet. Den moderne it-arkitektur leverer noget, som man ikke har set før, og vi er i stand til at levere en platform, som er til at betale," siger vicepresident David Scott fra HP's enterprise group.

Når de traditionelle dele af it-infrastrukturen smelter sammen, skyldes det ifølge HP den øgede brug af mobile devices, cloud og sociale medier, som igen stiller større krav til system management og sikkerhed, siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse