HP's plan: Her skal vi og kanalen tjene penge

HP's globale partnerkonference i Las Vegas: Det bliver ikke printere og pc'er, der bringer HP tilbage i it-branchens førersæde. Se her, hvad hardwaregiganten vil satse på.

Artikel top billede

Hvis du går rundt og tror, at fremtidens it-forretning skal bygges på printere og pc'er, må du tro om igen.

Hos hardwaregiganten HP satser man i hvert fald om ikke hele butikken så i hvert fald en hel del prestige i det såkaldte "converged infrastructure", der binder servere, storage og netværk sammen. Det er nemlig der, de store gevinster ligger for kunderne, samtidig med at indtjeningsmarginerne for både HP selv og firmaets partnere er høje.

Sådan lyder budskabet på HP's globale partnerkonference, som i denne uge løber af stabelen i Las Vegas.

Her præsenterede HP en ny opdateret version af sin converged infrastructure, som både gør det lettere at administrere et stigende antal mobile devices, men som også gør løsningerne skalerbare, så de bliver til at betale for mindre kunder.

"Avanceret enterprise-teknologi bliver nu trukket længere ned i markedet. Den moderne it-arkitektur leverer noget, som man ikke har set før, og vi er i stand til at levere en platform, som er til at betale," siger vicepresident David Scott fra HP's enterprise group.

Når de traditionelle dele af it-infrastrukturen smelter sammen, skyldes det ifølge HP den øgede brug af mobile devices, cloud og sociale medier, som igen stiller større krav til system management og sikkerhed, siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S