Global HP-chef: Vi skal have flere danske forhandlere

HP leder efter partnere til at sælge cloudydelser, sikkerhed og løsninger til big data.

Artikel top billede

Samtidig med, at HP gør sig lækker over for it-forhandlerne med en revideret udgave af sit partnerprogram, er producenten gået på jagt efter nye forhandlere, som vil specialisere sig i at sælge løsninger på toppen af HP's "converged infrastructure", som omfatter server-, storage- og netværksprodukter.

"Vi kigger efter nye partnere til vores divisioner for enterprise og software, som kan sælge cloudydelser, sikkerhed og løsninger til big data sammen med vores converged infrastructure," siger Doug Oathout, HP's globale chef for kanalmarketing.

På verdensplan er HP's mål at udvide med 2.500 nye partnere i sin enterprise group og 300 nye partnere, der skal knyttes til software-divisionen. Det svarer til en udvidelse af den nuværende globale partnerbase på området med 10 procent. Ifølge Doug Oathout vil udvidelsen primært ske uden for USA, og dermed også i Europa og Danmark.

"Det er vækstmarkederne uden for USA, vi satser på. I Danmark er der mange gode service-providere, der sælger services til SMB-kunder. Men vores mål er ikke kun at sælge infrastruktur og applikationer," siger Doug Oathout.

Han peger på cloud-versioner og outsourcede løsninger til eksempelvis Microsoft Exchange og SAP, hvor nye HP-forhandlere kan finde forretningsmuligheder.

Doug Oathout sætter dog ikke tal på, hvor mange nye forhandlere HP vil lukke ind i folden herhjemme.

Læs mere:

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S