Global HP-chef: Vi skal have flere danske forhandlere

HP leder efter partnere til at sælge cloudydelser, sikkerhed og løsninger til big data.

Artikel top billede

Samtidig med, at HP gør sig lækker over for it-forhandlerne med en revideret udgave af sit partnerprogram, er producenten gået på jagt efter nye forhandlere, som vil specialisere sig i at sælge løsninger på toppen af HP's "converged infrastructure", som omfatter server-, storage- og netværksprodukter.

"Vi kigger efter nye partnere til vores divisioner for enterprise og software, som kan sælge cloudydelser, sikkerhed og løsninger til big data sammen med vores converged infrastructure," siger Doug Oathout, HP's globale chef for kanalmarketing.

På verdensplan er HP's mål at udvide med 2.500 nye partnere i sin enterprise group og 300 nye partnere, der skal knyttes til software-divisionen. Det svarer til en udvidelse af den nuværende globale partnerbase på området med 10 procent. Ifølge Doug Oathout vil udvidelsen primært ske uden for USA, og dermed også i Europa og Danmark.

"Det er vækstmarkederne uden for USA, vi satser på. I Danmark er der mange gode service-providere, der sælger services til SMB-kunder. Men vores mål er ikke kun at sælge infrastruktur og applikationer," siger Doug Oathout.

Han peger på cloud-versioner og outsourcede løsninger til eksempelvis Microsoft Exchange og SAP, hvor nye HP-forhandlere kan finde forretningsmuligheder.

Doug Oathout sætter dog ikke tal på, hvor mange nye forhandlere HP vil lukke ind i folden herhjemme.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS