EMC afviser uro: SEC Datacom er fortsat vores distributør

Udmelding fra ny direktør var slet ikke ment så dramatisk, lyder det fra EMC Danmark.

Artikel top billede

"Det er fuldstændig ubegrundet, at SEC Datacom skulle miste sig agentur i Danmark," lyder det nu fra EMC's danske marketingdirektør Andreas Villumsen.

Meldingen kommer, efter at den nye svenske direktør for EMC i Norden, Robert Ekström, har meldt ud, at EMC i Norden efter hans tiltræden vil se på den nordiske kanalstrategi og herunder hvilke distributører EMC skal have.

"Skal vi arbejde med en i hvert land, eller skal vi have en pannordisk," lyder spørgsmålet fra EMC-direktøren.

Udmeldingen har skabt en del røre i den danske partnerkanal, siden Channelworld i går skrev, at konsekvensen kan være, at SEC Datacom kan miste det danske agentur, hvis EMC gennemfører en pannordisk strategi.

Ifølge Andreas Villumsen er der tale om en overfortolkning af Robert Ekströms udmelding.

"På nuværende tidspunkt er vi ikke begyndt at færdiggøre vores nordiske kanalstrategi. Som Robert Ekström også siger, har vi slet ikke kigget på, hvad der er den rigtige strategi for de enkelte lande," siger Andreas Villumsen til Channelworld.

Samtidig fortæller Andreas Villumsen, at EMC selvfølgelig løbende ser på sin kanalstrategi.

"Selvfølgelig har vi et ekstremt fokus på vores partnere. En stor del af vores salg foregår gennem kanalen. Det er en meget vigtig samarbejdspartner for os. Så det vil være forretnings-ukritisk ikke at kigge på vores kanalstrategi. Det arbejder vi kontinuerligt med," siger han.

Til gengæld mener han, at udmeldingen fra den nye nordiske EMC-chef Robert Ekström skal tolkes sådan, at man skal diskutere muligheden for, om den svenske model skal kopieres til de andre nordiske lande. Men at der bliver set på de enkelte lande hver for sig.

"Men den strategi er man slet ikke gået i gang med at diskutere endnu," slår Andreas Villumsen fast.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S