EMC afviser uro: SEC Datacom er fortsat vores distributør

Udmelding fra ny direktør var slet ikke ment så dramatisk, lyder det fra EMC Danmark.

Artikel top billede

"Det er fuldstændig ubegrundet, at SEC Datacom skulle miste sig agentur i Danmark," lyder det nu fra EMC's danske marketingdirektør Andreas Villumsen.

Meldingen kommer, efter at den nye svenske direktør for EMC i Norden, Robert Ekström, har meldt ud, at EMC i Norden efter hans tiltræden vil se på den nordiske kanalstrategi og herunder hvilke distributører EMC skal have.

"Skal vi arbejde med en i hvert land, eller skal vi have en pannordisk," lyder spørgsmålet fra EMC-direktøren.

Udmeldingen har skabt en del røre i den danske partnerkanal, siden Channelworld i går skrev, at konsekvensen kan være, at SEC Datacom kan miste det danske agentur, hvis EMC gennemfører en pannordisk strategi.

Ifølge Andreas Villumsen er der tale om en overfortolkning af Robert Ekströms udmelding.

"På nuværende tidspunkt er vi ikke begyndt at færdiggøre vores nordiske kanalstrategi. Som Robert Ekström også siger, har vi slet ikke kigget på, hvad der er den rigtige strategi for de enkelte lande," siger Andreas Villumsen til Channelworld.

Samtidig fortæller Andreas Villumsen, at EMC selvfølgelig løbende ser på sin kanalstrategi.

"Selvfølgelig har vi et ekstremt fokus på vores partnere. En stor del af vores salg foregår gennem kanalen. Det er en meget vigtig samarbejdspartner for os. Så det vil være forretnings-ukritisk ikke at kigge på vores kanalstrategi. Det arbejder vi kontinuerligt med," siger han.

Til gengæld mener han, at udmeldingen fra den nye nordiske EMC-chef Robert Ekström skal tolkes sådan, at man skal diskutere muligheden for, om den svenske model skal kopieres til de andre nordiske lande. Men at der bliver set på de enkelte lande hver for sig.

"Men den strategi er man slet ikke gået i gang med at diskutere endnu," slår Andreas Villumsen fast.

Læses lige nu

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics