Topdirektør slår fast: Vi distribuerer EMC i Danmark

EMC-direktørs udmelding er helt misforstået, fastslår SEC Datacoms direktør.

Artikel top billede

SEC Datacoms direktør Lars Zinglersen vil gerne slå fast, at det er SEC Datacom, der distribuerer EMC i Danmark.

"Vi har et fantastisk samarbejde med EMC," siger SEC Datacoms direktør, Lars Zinglersen, til Channelworld.

Derfor blev han også meget forundret over historien om, at EMC's nordiske direktør Robert Ekström meldte ud, at man vil se på den nordiske distribution, herunder om der skulle være en pannordisk distributør.

"Jeg tænkte: Har vi mistet vores job? Men nu har jeg talt med EMC's nordeuropæiske kanalansvarlige, og han fortæller mig, at der ikke er noget om den historie," siger Lars Zinglersen til Channelworld.

Både hos EMC i Danmark og hos SEC Datacom har man fået reaktioner fra de danske fohandlere.

Hos EMC i Danmark er marketingdirektør Andreas Villumsen derfor også gået ud med en melding om, at det ikke lige nu diskuteres, om SEC Datacom fortsat skal være EMC-distributør i Danmark.

"De bekymringer i partnerlandskabet er fuldstændig ubegrundede," siger Andreas Villumsen til Channelworld.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job