Topdirektør slår fast: Vi distribuerer EMC i Danmark

EMC-direktørs udmelding er helt misforstået, fastslår SEC Datacoms direktør.

Artikel top billede

SEC Datacoms direktør Lars Zinglersen vil gerne slå fast, at det er SEC Datacom, der distribuerer EMC i Danmark.

"Vi har et fantastisk samarbejde med EMC," siger SEC Datacoms direktør, Lars Zinglersen, til Channelworld.

Derfor blev han også meget forundret over historien om, at EMC's nordiske direktør Robert Ekström meldte ud, at man vil se på den nordiske distribution, herunder om der skulle være en pannordisk distributør.

"Jeg tænkte: Har vi mistet vores job? Men nu har jeg talt med EMC's nordeuropæiske kanalansvarlige, og han fortæller mig, at der ikke er noget om den historie," siger Lars Zinglersen til Channelworld.

Både hos EMC i Danmark og hos SEC Datacom har man fået reaktioner fra de danske fohandlere.

Hos EMC i Danmark er marketingdirektør Andreas Villumsen derfor også gået ud med en melding om, at det ikke lige nu diskuteres, om SEC Datacom fortsat skal være EMC-distributør i Danmark.

"De bekymringer i partnerlandskabet er fuldstændig ubegrundede," siger Andreas Villumsen til Channelworld.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job