Nu er Office 365 sluppet løs i kanalen

Forhandlere kan nu selv bestemme, hvordan de vil sælge cloud-versionen af Office-pakken. Det skal især booste salget til mindre kunder.

Artikel top billede

Med en ny såkaldt "Open"-licensmodel har Microsoft nu taget det foreløbig sidste skridt på vejen til at sælge cloud-versionen af Office-pakken gennem forhandlerkanalen.

Som Microsoft tidligere har varslet, er den væsentligste ændring, at erhvervsforhandlere nu selv kan fakturere kunder, der køber Office 365. Dermed kan forhandlerne med virkning fra i går nu sælge Office i skyen som en service på lige fod med øvrige ydelser til kunderne.

I et interview med Channelworld siger Microsofts globale kanalchef Jon Roskill, at Microsoft dermed tager fat på at få den "næste bølge" af forhandlere med op i skyen.

"Vi tillader nu salg af Office 365 gennem kanalen og giver dermed forhandlerne fuld kontrol med deres indtjeningsmargener og åbner for, at de selv kan sende deres egen faktura til kunden," siger Jon Roskill.

Microsoft har i dag 50.000 partnere, der tilbyder kunderne Office 365. Ifølge Jon Roskill har er det især mindre kunder, der har taget Office i skyen til sig. Ni ud at ti kunder har mindre end 50 brugere.

"Dette er det næste træk ind i skyen for Microsoft og vores partnere," siger Jon Roskill.

Forhandlernes ret til selv at fakturere kunderne for cloud-ydelser har været et stridspunkt mellem Microsoft og forhandlerne, som ikke bryder sig om at dele deres kundedata med en producent.

Jon Roskill siger, at Microsoft nu imødekommer forhandlernes skepsis. Han forudser dog, at især løsningsforhandlere vil foretrække den hidtidige salgsmodel, hvor Microsoft fakturerer kunderne direkte, mens såkaldte "transaktionsforhandlere" vil foretrække at fakturere kunderne selv.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS