Nu er Office 365 sluppet løs i kanalen

Forhandlere kan nu selv bestemme, hvordan de vil sælge cloud-versionen af Office-pakken. Det skal især booste salget til mindre kunder.

Artikel top billede

Med en ny såkaldt "Open"-licensmodel har Microsoft nu taget det foreløbig sidste skridt på vejen til at sælge cloud-versionen af Office-pakken gennem forhandlerkanalen.

Som Microsoft tidligere har varslet, er den væsentligste ændring, at erhvervsforhandlere nu selv kan fakturere kunder, der køber Office 365. Dermed kan forhandlerne med virkning fra i går nu sælge Office i skyen som en service på lige fod med øvrige ydelser til kunderne.

I et interview med Channelworld siger Microsofts globale kanalchef Jon Roskill, at Microsoft dermed tager fat på at få den "næste bølge" af forhandlere med op i skyen.

"Vi tillader nu salg af Office 365 gennem kanalen og giver dermed forhandlerne fuld kontrol med deres indtjeningsmargener og åbner for, at de selv kan sende deres egen faktura til kunden," siger Jon Roskill.

Microsoft har i dag 50.000 partnere, der tilbyder kunderne Office 365. Ifølge Jon Roskill har er det især mindre kunder, der har taget Office i skyen til sig. Ni ud at ti kunder har mindre end 50 brugere.

"Dette er det næste træk ind i skyen for Microsoft og vores partnere," siger Jon Roskill.

Forhandlernes ret til selv at fakturere kunderne for cloud-ydelser har været et stridspunkt mellem Microsoft og forhandlerne, som ikke bryder sig om at dele deres kundedata med en producent.

Jon Roskill siger, at Microsoft nu imødekommer forhandlernes skepsis. Han forudser dog, at især løsningsforhandlere vil foretrække den hidtidige salgsmodel, hvor Microsoft fakturerer kunderne direkte, mens såkaldte "transaktionsforhandlere" vil foretrække at fakturere kunderne selv.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

KMD A/S

Udvikler

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)