Nu er Office 365 sluppet løs i kanalen

Forhandlere kan nu selv bestemme, hvordan de vil sælge cloud-versionen af Office-pakken. Det skal især booste salget til mindre kunder.

Artikel top billede

Med en ny såkaldt "Open"-licensmodel har Microsoft nu taget det foreløbig sidste skridt på vejen til at sælge cloud-versionen af Office-pakken gennem forhandlerkanalen.

Som Microsoft tidligere har varslet, er den væsentligste ændring, at erhvervsforhandlere nu selv kan fakturere kunder, der køber Office 365. Dermed kan forhandlerne med virkning fra i går nu sælge Office i skyen som en service på lige fod med øvrige ydelser til kunderne.

I et interview med Channelworld siger Microsofts globale kanalchef Jon Roskill, at Microsoft dermed tager fat på at få den "næste bølge" af forhandlere med op i skyen.

"Vi tillader nu salg af Office 365 gennem kanalen og giver dermed forhandlerne fuld kontrol med deres indtjeningsmargener og åbner for, at de selv kan sende deres egen faktura til kunden," siger Jon Roskill.

Microsoft har i dag 50.000 partnere, der tilbyder kunderne Office 365. Ifølge Jon Roskill har er det især mindre kunder, der har taget Office i skyen til sig. Ni ud at ti kunder har mindre end 50 brugere.

"Dette er det næste træk ind i skyen for Microsoft og vores partnere," siger Jon Roskill.

Forhandlernes ret til selv at fakturere kunderne for cloud-ydelser har været et stridspunkt mellem Microsoft og forhandlerne, som ikke bryder sig om at dele deres kundedata med en producent.

Jon Roskill siger, at Microsoft nu imødekommer forhandlernes skepsis. Han forudser dog, at især løsningsforhandlere vil foretrække den hidtidige salgsmodel, hvor Microsoft fakturerer kunderne direkte, mens såkaldte "transaktionsforhandlere" vil foretrække at fakturere kunderne selv.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Viborg

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S