Kammeradvokat om Getmore-sag: Underligt at det skal tage 1.434 dage

Statens egen advokat - kammeradvokaten - ryster på hovedet over, at der nu er gået næsten fire år, uden at der er rejst tiltale mod bagmændene i sagen mod Getmore og Multimedia World.

Artikel top billede

Skat og politiets sag om påstået momssvindel for et trecifret millionbeløb i de to it-forhandlere Getmore og Multimedia World trækker stadig i langdrag.

Hos statens egen advokat - kammeradvokaten - er det advokat Boris Frederiksen, der på vegne af Skat hidtil har fulgt sagen. Han undrer sig over, at politi og anklagemyndighed endnu ikke har afsluttet sagen efter næsten fire års efterforskning og sagsbehandling.

"Selvfølgelig er der visse forhold i sagen, som er komplicerede, men de væsentligste forhold er velbeskrevne og ligger tre-fire år tilbage. Det forekommer mig at være temmelig lang tid. Så jeg undrer mig over, at man ikke har truffet beslutningen endnu," siger Boris Frederiksen til Channelworld.

Når denne artikel offentliggøres, er det helt præcist 1.434 dage - fire år minus en måned - siden, at Skat i marts 2009 sammen med kammeradvokaten og politiet første gang slog til og lukkede Multimedia World.

I sommeren 2011 blev sagen overdraget til anklagemyndigheden ved Københavns Politi, som skulle tage stilling til, om der skal rejses tiltale mod de tre nu forhenværende ejere af de to forhandlere.

I november i fjor sagde politiassessor Boye Petersen, at han håbede at være klar til at skrive anklageskriftet inden jul.

Klik her for at se alle Channelworlds artikler om sagen mod Getmore og Multimedia World.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job