Utilfredse forhandlere: Vi kan sælge Surface bedre end Fona

Forhandlere ærgrer sig over, at Fona med Apple-profilen kan sælge Surface, mens de ikke kan.

Artikel top billede

Efter at Surface nu er kommet ud i handlen, ærgrer det flere forhandlere, som Channelworld har talt med, at de ikke kan være med i festen.

"Jeg synes det er superærgerligt, at vi ikke får lov til at sælge Surface. Det er os, der er vant til at sælge Microsoft," siger Kenan Hansen fra Nova Data i Sønderborg.

Den holdning er han bestemt ikke alene om. De fleste forhandlere, Channelworld har talt med, sætter spørgsmålstegn ved, om Fona, der er store på Apple, overhovedet er gearet til at sælge Surface, der er lidt mere kompliceret end iPad.

"Jeg er helt vild med Surface, og jeg ville elske at have den i vores butikker. Jeg er rigtig træt af, at jeg ikke har den. Og jeg tror, Microsoft har tænkt forkert ved at sælge den gennem Fona. For det er der, hr. og fru Jensen kommer. Og de vil ikke have en Surface. De vil have en iPad," siger Frank Andersen fra Labtech Data og fortsætter:

"Jeg mener, at det er den lille erhvervsdrivende og de kunder, der kommer hos os, der er målgruppen for Surface."

Direktør for CBC-kæden Peder Hvejsel er også på linje med forhandlerne, men han håber, at CBC-kæden kommer med i næste bølge.

"Jeg tror da, at vi kunne have gjort en forskel. Men det har Microsoft ikke ønsket i første omgang. Men jeg håber, da bestemt, at vi snart får lov til at være med," siger Peder Hvejsel.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Horsens

Midtjylland

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S