Utilfredse forhandlere: Vi kan sælge Surface bedre end Fona

Forhandlere ærgrer sig over, at Fona med Apple-profilen kan sælge Surface, mens de ikke kan.

Artikel top billede

Efter at Surface nu er kommet ud i handlen, ærgrer det flere forhandlere, som Channelworld har talt med, at de ikke kan være med i festen.

"Jeg synes det er superærgerligt, at vi ikke får lov til at sælge Surface. Det er os, der er vant til at sælge Microsoft," siger Kenan Hansen fra Nova Data i Sønderborg.

Den holdning er han bestemt ikke alene om. De fleste forhandlere, Channelworld har talt med, sætter spørgsmålstegn ved, om Fona, der er store på Apple, overhovedet er gearet til at sælge Surface, der er lidt mere kompliceret end iPad.

"Jeg er helt vild med Surface, og jeg ville elske at have den i vores butikker. Jeg er rigtig træt af, at jeg ikke har den. Og jeg tror, Microsoft har tænkt forkert ved at sælge den gennem Fona. For det er der, hr. og fru Jensen kommer. Og de vil ikke have en Surface. De vil have en iPad," siger Frank Andersen fra Labtech Data og fortsætter:

"Jeg mener, at det er den lille erhvervsdrivende og de kunder, der kommer hos os, der er målgruppen for Surface."

Direktør for CBC-kæden Peder Hvejsel er også på linje med forhandlerne, men han håber, at CBC-kæden kommer med i næste bølge.

"Jeg tror da, at vi kunne have gjort en forskel. Men det har Microsoft ikke ønsket i første omgang. Men jeg håber, da bestemt, at vi snart får lov til at være med," siger Peder Hvejsel.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S