HP skærer til: Så mange har forladt firmaet

HP's øverste chef uddeler uventede roser til forgængeren Mark Hurd og glæder sig over, at koncernens innovation har det bedre, end de fleste tror.

Artikel top billede

Verdens største hardwareproducent, HP, er nu ifølge topchefen Meg Whitman halvvejs igennem den spareplan, som indtil videre har kostet 15.000 ansatte deres job.

HP har sat som mål, at man inden udgangen af året skal have skilt sig af med 27.000 af i alt 350.000 medarbejdere. Nedskæringerne sker gennem en kombination af frivillige fratrædelser og naturlig afgang.

Nedskæringerne er ifølge det svenske it24 allerede slået igennem i HPs regnskabstal, som i det seneste kvartal overraskede aktiemarkederne positivt. Det er ifølge Meg Whitman første skridt i retning af at få bedre balance mellem udgifter og indtægter. Hun fastholder samtidig, at HP kan skabe sin fremtidige innovation og vækst gennem koncernens egne ansatte og investeringer i en stribe nye produkter til eksempelvis servermarkedet.

"Modsat hvad jeg hørte, da jeg startede i HP, er selskabets innovation overhovedet ikke død," siger Meg Whitman ifølge it24 til IDG News.

I sidste uge uddelte Meg Whitman uventet roser til en af sine forgængere, Mark Hurd, for hans arbejde med at centralisere en række af de globale funktioner i HP-koncernen - herunder personale, it og økonomi.

Meg Whitman har tidligere - uden at nævne Mark Hurd ved navn - peget på manglende innovation som en af HP's helt store fejltagelser i fortiden. Whitman afløste i 2011 Leo Apotheker, som kun nåede at sidde på posten som HP's koncernchef i knap et år.

Læs mere:

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job