HP skærer til: Så mange har forladt firmaet

HP's øverste chef uddeler uventede roser til forgængeren Mark Hurd og glæder sig over, at koncernens innovation har det bedre, end de fleste tror.

Artikel top billede

Verdens største hardwareproducent, HP, er nu ifølge topchefen Meg Whitman halvvejs igennem den spareplan, som indtil videre har kostet 15.000 ansatte deres job.

HP har sat som mål, at man inden udgangen af året skal have skilt sig af med 27.000 af i alt 350.000 medarbejdere. Nedskæringerne sker gennem en kombination af frivillige fratrædelser og naturlig afgang.

Nedskæringerne er ifølge det svenske it24 allerede slået igennem i HPs regnskabstal, som i det seneste kvartal overraskede aktiemarkederne positivt. Det er ifølge Meg Whitman første skridt i retning af at få bedre balance mellem udgifter og indtægter. Hun fastholder samtidig, at HP kan skabe sin fremtidige innovation og vækst gennem koncernens egne ansatte og investeringer i en stribe nye produkter til eksempelvis servermarkedet.

"Modsat hvad jeg hørte, da jeg startede i HP, er selskabets innovation overhovedet ikke død," siger Meg Whitman ifølge it24 til IDG News.

I sidste uge uddelte Meg Whitman uventet roser til en af sine forgængere, Mark Hurd, for hans arbejde med at centralisere en række af de globale funktioner i HP-koncernen - herunder personale, it og økonomi.

Meg Whitman har tidligere - uden at nævne Mark Hurd ved navn - peget på manglende innovation som en af HP's helt store fejltagelser i fortiden. Whitman afløste i 2011 Leo Apotheker, som kun nåede at sidde på posten som HP's koncernchef i knap et år.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job