HP betaler én dollar i løn: Alligevel er HP-chef blevet styrtende rig

Meg Whitmans svimlende formue skyldes ikke HP, hvor lønnen er næsten ingenting. I stedet kommer pengene fra et andet stort it-selskab, der lægger bunden under topchefens rigdom.

Artikel top billede

Kanalen kender Meg Whitman som den store rorgænger hos it-giganten HP. Lidt mere ukendt er det, at Meg Whitman er mangemilliardær - og at hendes store formue ikke har noget med HP at gøre.

Med en formue på 1,9 milliarder dollar (mere end 10 milliarder danske kroner) kommer Meg Whitman ind på en plads som nummer 792 på magasinet Forbes årlige liste over verdens miliardærer.

Se listen over de allerrigeste it-milliardærer her.

Men hvor kommer Meg Whitmans formue så fra? Den kommer fra eBay. Gennem 10 år var Meg Whitman topchef for eBay, der i Danmark ejer dba.dk, som Ebay købte af ex-Zepto-investoren Karsten Ree i 2008.

Det var i øvrigt også i 2008, at Meg Whitman forlod Ebay.

Det er stadig eBay-aktierne, der luner på Meg Whitmans bankbog. For selv om HP, hvor hun officielt får 1 dollar i basisløn, gav Meg Whitman en kompensations- og bonuspakke til en værdi af 17,1 millioner dollar (knap 100 millioner danske kroner) sidste år, så var det vand i forhold til, hvad eBay-aktierne lagde til hendes formue.

Stigningen i eBay-aktierne forøgede Meg Whitmans formue med på 500 millioner dollar (2,8 milliarder danske kroner) sidste år.

Meg Whitman, der kom til HP i 2001 som afløser for tyskeren Leo Apotheker, er kendt som en støtte af republikanske Mitt Romney ved det seneste præsidentvalg i USA. I 2009 forsøgte Meg Whitman at blive valgt til guvernør i Californien som afløser for Arnold Schwarzenegger.

En kampagne, hvor hun ifølge det efterfølgende regnskab brugte 144 millioner dollar (825 millioner danske kroner) af egen lomme i forsøget på at blive valgt.

Trods de mange penge, der blev brugt på kampagnen, blev Meg Whitman ikke valgt til guvernør, og i 2011 tiltrådte hun som topchef hos HP.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet