Nye tider: B&O vælger kanalmodellen

Se hvilken distributør, der skal hjælpe det eksklusive danske brand ud i kanalen.

Artikel top billede

Fremover kan forhandlere i Nordeuropa, der vil sælge B&O's eksklusive PLAY-produkter, få leveret varerne gennem it-distributøren EET Europarts.

"Vi har stor efterspørgsel fra forhandlere om high-end audio produkter, og så er det fantastisk, at vi nu kan tilbyde et så stærkt mærke som B&O PLAY. Det er også vores håb, at kunderne vil opleve en bedre distribution, da vi håndterer ordrer med dag-til-dag levering i samtlige lande, som man ikke er vant til med det hidtidige setup," lyder det fra EET Europarts danske direktør Mikael Thulin.

Se galleriet: Organiseret kaos på EET's topmoderne lager

En del af humlen i den nye aftale er, at ud over, at B&O får deres PLAY-serie eksponeret bredere overfor it- og forbrugerelektronik-kanalen, så bliver logistikken også opgraderet ved, at varen leveres fra en it-distributør.

"B&O synes, det er en fordel at lægge distributionsdelen ud til os. Hidtil har deres kunder været vant til, at de ikke kunne få leveret til enkeltordrer, men kun større samleordrer. Det kan vi håndtere," fortæller EET Europarts marketingchef Michael Toft.

Via EET får B&O også en mere direkte adgang til eksempelvis web-butikker.

Hos B&O er corporate vice president Henrik Taudorf Lorensen da også tilfreds med det nye samarbejde, fordi det giver B&O mulighed for at fange kunder i det digitale livsstils-segment.

"Vi ønsker at udvide distributionen af disse produkter og gøre dem tilgængelige i flere højkvalitets detailforretninger. Med dette partnerskab kan vi accelerere denne strategi yderligere," konstaterer han.

EET Europarts koncerndirektør John Thomas ser tydeligvis også B&O-aftalen som en fjer i hatten og et skridt hen imod at realisere EET's nye ambitioner om at udbrede deres distributionsfokus.

"Vi har ambitioner om at blive den foretrukne leverandør indenfor forbrugerelektronik til forhandlerne og ønsker at arbejde med branchens bedste producenter. Med B&O PLAYs produkter, der udtrykker kvalitet i en elegant indpakning i porteføljen, får vi et stærkt varemærke, der komplementerer denne strategi," konstaterer han.

Læs mere:

Annonce

Monsalta ApS

Full stack-udvikler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S