Nye tider: B&O vælger kanalmodellen

Se hvilken distributør, der skal hjælpe det eksklusive danske brand ud i kanalen.

Artikel top billede

Fremover kan forhandlere i Nordeuropa, der vil sælge B&O's eksklusive PLAY-produkter, få leveret varerne gennem it-distributøren EET Europarts.

"Vi har stor efterspørgsel fra forhandlere om high-end audio produkter, og så er det fantastisk, at vi nu kan tilbyde et så stærkt mærke som B&O PLAY. Det er også vores håb, at kunderne vil opleve en bedre distribution, da vi håndterer ordrer med dag-til-dag levering i samtlige lande, som man ikke er vant til med det hidtidige setup," lyder det fra EET Europarts danske direktør Mikael Thulin.

Se galleriet: Organiseret kaos på EET's topmoderne lager

En del af humlen i den nye aftale er, at ud over, at B&O får deres PLAY-serie eksponeret bredere overfor it- og forbrugerelektronik-kanalen, så bliver logistikken også opgraderet ved, at varen leveres fra en it-distributør.

"B&O synes, det er en fordel at lægge distributionsdelen ud til os. Hidtil har deres kunder været vant til, at de ikke kunne få leveret til enkeltordrer, men kun større samleordrer. Det kan vi håndtere," fortæller EET Europarts marketingchef Michael Toft.

Via EET får B&O også en mere direkte adgang til eksempelvis web-butikker.

Hos B&O er corporate vice president Henrik Taudorf Lorensen da også tilfreds med det nye samarbejde, fordi det giver B&O mulighed for at fange kunder i det digitale livsstils-segment.

"Vi ønsker at udvide distributionen af disse produkter og gøre dem tilgængelige i flere højkvalitets detailforretninger. Med dette partnerskab kan vi accelerere denne strategi yderligere," konstaterer han.

EET Europarts koncerndirektør John Thomas ser tydeligvis også B&O-aftalen som en fjer i hatten og et skridt hen imod at realisere EET's nye ambitioner om at udbrede deres distributionsfokus.

"Vi har ambitioner om at blive den foretrukne leverandør indenfor forbrugerelektronik til forhandlerne og ønsker at arbejde med branchens bedste producenter. Med B&O PLAYs produkter, der udtrykker kvalitet i en elegant indpakning i porteføljen, får vi et stærkt varemærke, der komplementerer denne strategi," konstaterer han.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S