Nye tider: B&O vælger kanalmodellen

Se hvilken distributør, der skal hjælpe det eksklusive danske brand ud i kanalen.

Artikel top billede

Fremover kan forhandlere i Nordeuropa, der vil sælge B&O's eksklusive PLAY-produkter, få leveret varerne gennem it-distributøren EET Europarts.

"Vi har stor efterspørgsel fra forhandlere om high-end audio produkter, og så er det fantastisk, at vi nu kan tilbyde et så stærkt mærke som B&O PLAY. Det er også vores håb, at kunderne vil opleve en bedre distribution, da vi håndterer ordrer med dag-til-dag levering i samtlige lande, som man ikke er vant til med det hidtidige setup," lyder det fra EET Europarts danske direktør Mikael Thulin.

Se galleriet: Organiseret kaos på EET's topmoderne lager

En del af humlen i den nye aftale er, at ud over, at B&O får deres PLAY-serie eksponeret bredere overfor it- og forbrugerelektronik-kanalen, så bliver logistikken også opgraderet ved, at varen leveres fra en it-distributør.

"B&O synes, det er en fordel at lægge distributionsdelen ud til os. Hidtil har deres kunder været vant til, at de ikke kunne få leveret til enkeltordrer, men kun større samleordrer. Det kan vi håndtere," fortæller EET Europarts marketingchef Michael Toft.

Via EET får B&O også en mere direkte adgang til eksempelvis web-butikker.

Hos B&O er corporate vice president Henrik Taudorf Lorensen da også tilfreds med det nye samarbejde, fordi det giver B&O mulighed for at fange kunder i det digitale livsstils-segment.

"Vi ønsker at udvide distributionen af disse produkter og gøre dem tilgængelige i flere højkvalitets detailforretninger. Med dette partnerskab kan vi accelerere denne strategi yderligere," konstaterer han.

EET Europarts koncerndirektør John Thomas ser tydeligvis også B&O-aftalen som en fjer i hatten og et skridt hen imod at realisere EET's nye ambitioner om at udbrede deres distributionsfokus.

"Vi har ambitioner om at blive den foretrukne leverandør indenfor forbrugerelektronik til forhandlerne og ønsker at arbejde med branchens bedste producenter. Med B&O PLAYs produkter, der udtrykker kvalitet i en elegant indpakning i porteføljen, får vi et stærkt varemærke, der komplementerer denne strategi," konstaterer han.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job