Channelworld Expo: "Stop nu cloud-klynkeriet!"

Efter at Microsoft har åbnet sin salgsmodel for forhandlere, er den sidste undskyldning for at stritte imod cloud forsvundet, siger ekspert.

Artikel top billede

Det er ikke teknologien og produkterne, der er afgørende for om fremtidens it-forhandlere kan holde fast i deres kunder og stadig have en forretning. Det siger cloud-eksperten Anders Trolle-Schultz, som i dag var en en af oplægsholderne på Channelworlds forhandlerkonference i Odense.

Trolle-Schultz' indlæg på konference formede sig som en regulær opsang til it-forhandleren om at sænke paraderne og i stedet forholde sig offensivt til, hvordan cloud-teknologierne bliver en del af forhandlernes egen forretning.

"Undskyldningen for ikke at gøre noget ved cloud er væk, efter den sidste store spiller, der blokerede for forhandlernes rolle i skyen, Microsoft, har ændret sin forretningsmodel. Så nu er det med at komme ud og arbejde for at forstå kundernes forretning og de udfordringer, de står over for - og ikke mindst hvordan it kan løse kundernes problemer," lød det fra Anders Trolle-Schultz.

Han advarede om, at det nu er sidste udkald for mange forhandlere, hvis de ikke vil se kunderne sive væk til andre leverandører, som forstår at gøre cloud-ydelser til en del af deres forretning.

"Mange kunder kan ikke genkende sig selv i jeres markedsføring, og har svært ved at se, hvad de skal bruge jer til. Så hvis I ikke ændrer jer, bliver I kørt over af nye typer af forhandlere, som forstår at levere de ydelser, der gør en forskel for kunderne. Og det er ikke teknologien, der gør forskellen, men vhordan I løser opgaver for kunderne," sagde Anders Trolle-Schultz blandt andet.

Han pegede samtidig på, at fremtiden it-forhandlere i langt højere grad kommer til at skulle manøvrere i et net af partnerskaber med udbydere af forskellige services og ydelser, som supplerer de kernekompetencer, som forhandlerne ligger inde med.

Channelworlds forhandlerkonference løber af stabelen i dag i Odense Congress Center. Omkring 350 mennesker fra forhandlere, distributører og producenter deltager.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S