Channelworld Expo: "Stop nu cloud-klynkeriet!"

Efter at Microsoft har åbnet sin salgsmodel for forhandlere, er den sidste undskyldning for at stritte imod cloud forsvundet, siger ekspert.

Artikel top billede

Det er ikke teknologien og produkterne, der er afgørende for om fremtidens it-forhandlere kan holde fast i deres kunder og stadig have en forretning. Det siger cloud-eksperten Anders Trolle-Schultz, som i dag var en en af oplægsholderne på Channelworlds forhandlerkonference i Odense.

Trolle-Schultz' indlæg på konference formede sig som en regulær opsang til it-forhandleren om at sænke paraderne og i stedet forholde sig offensivt til, hvordan cloud-teknologierne bliver en del af forhandlernes egen forretning.

"Undskyldningen for ikke at gøre noget ved cloud er væk, efter den sidste store spiller, der blokerede for forhandlernes rolle i skyen, Microsoft, har ændret sin forretningsmodel. Så nu er det med at komme ud og arbejde for at forstå kundernes forretning og de udfordringer, de står over for - og ikke mindst hvordan it kan løse kundernes problemer," lød det fra Anders Trolle-Schultz.

Han advarede om, at det nu er sidste udkald for mange forhandlere, hvis de ikke vil se kunderne sive væk til andre leverandører, som forstår at gøre cloud-ydelser til en del af deres forretning.

"Mange kunder kan ikke genkende sig selv i jeres markedsføring, og har svært ved at se, hvad de skal bruge jer til. Så hvis I ikke ændrer jer, bliver I kørt over af nye typer af forhandlere, som forstår at levere de ydelser, der gør en forskel for kunderne. Og det er ikke teknologien, der gør forskellen, men vhordan I løser opgaver for kunderne," sagde Anders Trolle-Schultz blandt andet.

Han pegede samtidig på, at fremtiden it-forhandlere i langt højere grad kommer til at skulle manøvrere i et net af partnerskaber med udbydere af forskellige services og ydelser, som supplerer de kernekompetencer, som forhandlerne ligger inde med.

Channelworlds forhandlerkonference løber af stabelen i dag i Odense Congress Center. Omkring 350 mennesker fra forhandlere, distributører og producenter deltager.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect