Tavshed efter vestjysk ERP-konkurs

Manglende løn til ansatte har udløst konkurs i Navision-forhandler.

Artikel top billede

Mindre end et halvt år efter at Navision-forhandleren Admiral IT kastede sig ud i et amerikansk eventyr, er selskabet den 15. marts blevet erklæret konkurs. Det fremgår af en meddelelse fra Erhvervsstyrelsens CVR-register.

Retten i Esbjerg har udpeget den lokale advokat Corna Levin Mønsted som kurator i konkursboet. Hun har endnu ikke fået overblik over selskabets økonmi, kreditorer etc., men oplyser til Channelworld, at det er to af Admiral IT's ansatte, som har indgivet konkursbegæringen på grund af manglende lønudbetalinger.

For blot fire måneder siden opkøbte Admiral IT to amerikanske Navision-huse, Geneva Inc, og Elypsis Inc, i henholdsvis Massachusets og Californien. Ved samme lejlighed stiftede Admiral IT et selvstændigt datterselskab med hovedsæde i Boston.

Dengang sagde Admiral IT's direktør Kurt Weiland, at planen var at bruge de amerikanske partneres løsninger på andre markeder.

Channelworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Kurt Weiland.

Læs mere:

Schilling ApS

Support Specialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

MLOps engineer i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S