Tavshed efter vestjysk ERP-konkurs

Manglende løn til ansatte har udløst konkurs i Navision-forhandler.

Artikel top billede

Mindre end et halvt år efter at Navision-forhandleren Admiral IT kastede sig ud i et amerikansk eventyr, er selskabet den 15. marts blevet erklæret konkurs. Det fremgår af en meddelelse fra Erhvervsstyrelsens CVR-register.

Retten i Esbjerg har udpeget den lokale advokat Corna Levin Mønsted som kurator i konkursboet. Hun har endnu ikke fået overblik over selskabets økonmi, kreditorer etc., men oplyser til Channelworld, at det er to af Admiral IT's ansatte, som har indgivet konkursbegæringen på grund af manglende lønudbetalinger.

For blot fire måneder siden opkøbte Admiral IT to amerikanske Navision-huse, Geneva Inc, og Elypsis Inc, i henholdsvis Massachusets og Californien. Ved samme lejlighed stiftede Admiral IT et selvstændigt datterselskab med hovedsæde i Boston.

Dengang sagde Admiral IT's direktør Kurt Weiland, at planen var at bruge de amerikanske partneres løsninger på andre markeder.

Channelworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Kurt Weiland.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS