Topsælger forlader Comm2ig

Den nordsjællandske forhandler er igen ramt af personaleflugt.

Artikel top billede

Efter ti års ansættelse - først hos 2ig og siden hos Comm2ig - har Jesper Ravn valgt at kvitte sit job.

Den nordsjællandske forhandler Comm2ig må igen vinke farvel til en af sine sælgere. Denne gang er det lederen af forhandlerens globale team, Jesper Ravn, der forlader skuden.

"Vi har indgået aftale om, at jeg indenfor kort tid stopper samarbejdet med Comm2ig," siger en meget kortfattet Jesper Ravn til Channelworld.

Samtidig har flere sælgere i Jesper Ravns salgsteam ifølge Channelworlds oplysninger valgt at sige op.

Jesper Ravn har været ansat siden 2003. Først i det daværende 2ig og siden fulgte han med, da 2ig i april i fjor fusionerede med Comm/2.

Det er ikke første gang, at tidligere 2ig-medabejdere vælger at søge nye græsgange - enten ved at starte egen virksomhed eller ved at finde job hos andre forhandlere.

I november startede salgschef Lars Nordahl sammen med kollegaen Philip Starberg firmaet Aimit, som lever af at sælge løsninger inden for trådløs teknologi, mobility og sikkerhed.

I oktober var det salgsdirektør Torben Graversen, der sagde farvel. Han startede ved nytår som leder af konkurrenten Edgemos nyåbnede salgskontor i Farum.

Ifølge Channelworlds oplysninger har i alt op mod ti medarbejdere - alle med en fortid hos 2ig - forladt Comm2ig siden fusionen i april.

Direktør i Comm2ig Stig Juul ønsker ikke at udtale sig til Channelworld.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S