Topsælger forlader Comm2ig

Den nordsjællandske forhandler er igen ramt af personaleflugt.

Artikel top billede

Efter ti års ansættelse - først hos 2ig og siden hos Comm2ig - har Jesper Ravn valgt at kvitte sit job.

Den nordsjællandske forhandler Comm2ig må igen vinke farvel til en af sine sælgere. Denne gang er det lederen af forhandlerens globale team, Jesper Ravn, der forlader skuden.

"Vi har indgået aftale om, at jeg indenfor kort tid stopper samarbejdet med Comm2ig," siger en meget kortfattet Jesper Ravn til Channelworld.

Samtidig har flere sælgere i Jesper Ravns salgsteam ifølge Channelworlds oplysninger valgt at sige op.

Jesper Ravn har været ansat siden 2003. Først i det daværende 2ig og siden fulgte han med, da 2ig i april i fjor fusionerede med Comm/2.

Det er ikke første gang, at tidligere 2ig-medabejdere vælger at søge nye græsgange - enten ved at starte egen virksomhed eller ved at finde job hos andre forhandlere.

I november startede salgschef Lars Nordahl sammen med kollegaen Philip Starberg firmaet Aimit, som lever af at sælge løsninger inden for trådløs teknologi, mobility og sikkerhed.

I oktober var det salgsdirektør Torben Graversen, der sagde farvel. Han startede ved nytår som leder af konkurrenten Edgemos nyåbnede salgskontor i Farum.

Ifølge Channelworlds oplysninger har i alt op mod ti medarbejdere - alle med en fortid hos 2ig - forladt Comm2ig siden fusionen i april.

Direktør i Comm2ig Stig Juul ønsker ikke at udtale sig til Channelworld.

Læs mere:

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S