Monitor-firma mander op i Danmark - satser på B2B og touch-skærme

Philips trodser krisen og satser offensivt

Artikel top billede

Nordisk salgschef for Philips monitorer Frank Olsson (i midten) står her sammen med de to nyansatte. Andreas Eriksson( til venstre) skal tage sig af distributørerne og André Steen ( til højre) skal angribe det danske B2B-marked.

"Vi vil angribe i stedet i stedet for at fyre folk." så kontant beskriver nordisk salgschef for monitorer, Frank Olsson, Philips ny strategi i Norden.

Han har netop hyret to nye medarbejdere. Svenskeren Andreas Eriksson, der skalsikre gode forbindelser til Philips distributører i Norden og så danskere André Steen, der skal fokusere på B2B-salget i Danmark.

"Andre Steen er kendt i kanalen og kommer lige fra Dell. Han kom til i februar og med ham er vi nu fire mand i Norden," siger Frank Olsson.

Han fortæller, at Danmark og Sverige er de lande i Norden, hvor Philips står stærkest. Det er også en af forklaringerne på, at man har valgt at mande op med André Steen, som skal koncentrere sig om Danmark.

"Danmark er et vigtigt marked, hvor vi har en lang historie. Og vi mener, at der stadig er et stort vækstpotentiale," siger Frank Olsson.

Philips har haft vækst i Norden over det sidste år, hvor selskabet markedsandel er går fra 3,7 til 4,4 procent.

I Danmark er markedsandelen højere, hvilket blandt andet skyldes at Philips i mange år har arbejdet med distributøren Rosenmeier nu Tech Data, som også er den eneste officielle Philips-distributør i Danmark.

Det er netop styrken i B2B-markedet, som Philips vil satse på. Frank Olsson nævner blandt andet, at Philips håber at kunne vinde markedsandele en ny serie dockingskærme. Det er skærme, hvor blandt andet netforforbindelse, mus og tastatur tilsluttes skærmen. Computeren tilsluttes via USB-stikket.

"Mange firmaer har brug for arbejdspladser, hvor medarbejdere kan komme ind med deres computere og arbejde. Med en dockingskærm er det hurtigt og nemt. Det er ligegyldigt hvilket mærke notebooken har. Den tilsluttes bare," siger han.

Samtidig håber han, at Windows 8 og de mange mobile devices har skabt efterspørgsel efter touch-skærme, som Philips vil lancerer en håndfuld af til sommer. Ikke kun til Windows 8, men også som intelligente skærme med indbygget Android.

Derfor mener Frank Olsson også, der er god logik i at ansætte to nye mand.

"Med nu fire personer i Norden bliver vores nøgleord fremover: Angrib," konstaterer Frank Olsson.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S