Monitor-firma mander op i Danmark - satser på B2B og touch-skærme

Philips trodser krisen og satser offensivt

Artikel top billede

Nordisk salgschef for Philips monitorer Frank Olsson (i midten) står her sammen med de to nyansatte. Andreas Eriksson( til venstre) skal tage sig af distributørerne og André Steen ( til højre) skal angribe det danske B2B-marked.

"Vi vil angribe i stedet i stedet for at fyre folk." så kontant beskriver nordisk salgschef for monitorer, Frank Olsson, Philips ny strategi i Norden.

Han har netop hyret to nye medarbejdere. Svenskeren Andreas Eriksson, der skalsikre gode forbindelser til Philips distributører i Norden og så danskere André Steen, der skal fokusere på B2B-salget i Danmark.

"Andre Steen er kendt i kanalen og kommer lige fra Dell. Han kom til i februar og med ham er vi nu fire mand i Norden," siger Frank Olsson.

Han fortæller, at Danmark og Sverige er de lande i Norden, hvor Philips står stærkest. Det er også en af forklaringerne på, at man har valgt at mande op med André Steen, som skal koncentrere sig om Danmark.

"Danmark er et vigtigt marked, hvor vi har en lang historie. Og vi mener, at der stadig er et stort vækstpotentiale," siger Frank Olsson.

Philips har haft vækst i Norden over det sidste år, hvor selskabet markedsandel er går fra 3,7 til 4,4 procent.

I Danmark er markedsandelen højere, hvilket blandt andet skyldes at Philips i mange år har arbejdet med distributøren Rosenmeier nu Tech Data, som også er den eneste officielle Philips-distributør i Danmark.

Det er netop styrken i B2B-markedet, som Philips vil satse på. Frank Olsson nævner blandt andet, at Philips håber at kunne vinde markedsandele en ny serie dockingskærme. Det er skærme, hvor blandt andet netforforbindelse, mus og tastatur tilsluttes skærmen. Computeren tilsluttes via USB-stikket.

"Mange firmaer har brug for arbejdspladser, hvor medarbejdere kan komme ind med deres computere og arbejde. Med en dockingskærm er det hurtigt og nemt. Det er ligegyldigt hvilket mærke notebooken har. Den tilsluttes bare," siger han.

Samtidig håber han, at Windows 8 og de mange mobile devices har skabt efterspørgsel efter touch-skærme, som Philips vil lancerer en håndfuld af til sommer. Ikke kun til Windows 8, men også som intelligente skærme med indbygget Android.

Derfor mener Frank Olsson også, der er god logik i at ansætte to nye mand.

"Med nu fire personer i Norden bliver vores nøgleord fremover: Angrib," konstaterer Frank Olsson.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S