Monitor-firma mander op i Danmark - satser på B2B og touch-skærme

Philips trodser krisen og satser offensivt

Artikel top billede

Nordisk salgschef for Philips monitorer Frank Olsson (i midten) står her sammen med de to nyansatte. Andreas Eriksson( til venstre) skal tage sig af distributørerne og André Steen ( til højre) skal angribe det danske B2B-marked.

"Vi vil angribe i stedet i stedet for at fyre folk." så kontant beskriver nordisk salgschef for monitorer, Frank Olsson, Philips ny strategi i Norden.

Han har netop hyret to nye medarbejdere. Svenskeren Andreas Eriksson, der skalsikre gode forbindelser til Philips distributører i Norden og så danskere André Steen, der skal fokusere på B2B-salget i Danmark.

"Andre Steen er kendt i kanalen og kommer lige fra Dell. Han kom til i februar og med ham er vi nu fire mand i Norden," siger Frank Olsson.

Han fortæller, at Danmark og Sverige er de lande i Norden, hvor Philips står stærkest. Det er også en af forklaringerne på, at man har valgt at mande op med André Steen, som skal koncentrere sig om Danmark.

"Danmark er et vigtigt marked, hvor vi har en lang historie. Og vi mener, at der stadig er et stort vækstpotentiale," siger Frank Olsson.

Philips har haft vækst i Norden over det sidste år, hvor selskabet markedsandel er går fra 3,7 til 4,4 procent.

I Danmark er markedsandelen højere, hvilket blandt andet skyldes at Philips i mange år har arbejdet med distributøren Rosenmeier nu Tech Data, som også er den eneste officielle Philips-distributør i Danmark.

Det er netop styrken i B2B-markedet, som Philips vil satse på. Frank Olsson nævner blandt andet, at Philips håber at kunne vinde markedsandele en ny serie dockingskærme. Det er skærme, hvor blandt andet netforforbindelse, mus og tastatur tilsluttes skærmen. Computeren tilsluttes via USB-stikket.

"Mange firmaer har brug for arbejdspladser, hvor medarbejdere kan komme ind med deres computere og arbejde. Med en dockingskærm er det hurtigt og nemt. Det er ligegyldigt hvilket mærke notebooken har. Den tilsluttes bare," siger han.

Samtidig håber han, at Windows 8 og de mange mobile devices har skabt efterspørgsel efter touch-skærme, som Philips vil lancerer en håndfuld af til sommer. Ikke kun til Windows 8, men også som intelligente skærme med indbygget Android.

Derfor mener Frank Olsson også, der er god logik i at ansætte to nye mand.

"Med nu fire personer i Norden bliver vores nøgleord fremover: Angrib," konstaterer Frank Olsson.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet