Monitor-firma mander op i Danmark - satser på B2B og touch-skærme

Philips trodser krisen og satser offensivt

Artikel top billede

Nordisk salgschef for Philips monitorer Frank Olsson (i midten) står her sammen med de to nyansatte. Andreas Eriksson( til venstre) skal tage sig af distributørerne og André Steen ( til højre) skal angribe det danske B2B-marked.

"Vi vil angribe i stedet i stedet for at fyre folk." så kontant beskriver nordisk salgschef for monitorer, Frank Olsson, Philips ny strategi i Norden.

Han har netop hyret to nye medarbejdere. Svenskeren Andreas Eriksson, der skalsikre gode forbindelser til Philips distributører i Norden og så danskere André Steen, der skal fokusere på B2B-salget i Danmark.

"Andre Steen er kendt i kanalen og kommer lige fra Dell. Han kom til i februar og med ham er vi nu fire mand i Norden," siger Frank Olsson.

Han fortæller, at Danmark og Sverige er de lande i Norden, hvor Philips står stærkest. Det er også en af forklaringerne på, at man har valgt at mande op med André Steen, som skal koncentrere sig om Danmark.

"Danmark er et vigtigt marked, hvor vi har en lang historie. Og vi mener, at der stadig er et stort vækstpotentiale," siger Frank Olsson.

Philips har haft vækst i Norden over det sidste år, hvor selskabet markedsandel er går fra 3,7 til 4,4 procent.

I Danmark er markedsandelen højere, hvilket blandt andet skyldes at Philips i mange år har arbejdet med distributøren Rosenmeier nu Tech Data, som også er den eneste officielle Philips-distributør i Danmark.

Det er netop styrken i B2B-markedet, som Philips vil satse på. Frank Olsson nævner blandt andet, at Philips håber at kunne vinde markedsandele en ny serie dockingskærme. Det er skærme, hvor blandt andet netforforbindelse, mus og tastatur tilsluttes skærmen. Computeren tilsluttes via USB-stikket.

"Mange firmaer har brug for arbejdspladser, hvor medarbejdere kan komme ind med deres computere og arbejde. Med en dockingskærm er det hurtigt og nemt. Det er ligegyldigt hvilket mærke notebooken har. Den tilsluttes bare," siger han.

Samtidig håber han, at Windows 8 og de mange mobile devices har skabt efterspørgsel efter touch-skærme, som Philips vil lancerer en håndfuld af til sommer. Ikke kun til Windows 8, men også som intelligente skærme med indbygget Android.

Derfor mener Frank Olsson også, der er god logik i at ansætte to nye mand.

"Med nu fire personer i Norden bliver vores nøgleord fremover: Angrib," konstaterer Frank Olsson.

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS