Nu er det slut med Actebis

Nu skal danske forhandlere vænne sig til, at landets største it-distributør har fået nyt navn.

Artikel top billede

Efter næsten 20 år på det danske marked forsvinder et af de hæderkronede navne inden for it-distribution fra landkortet, når distributøren Also Actebis dropper sidste del af sit navn.

Det er to år siden, at de to europæiske distributører Also og Actebis smeltede både forretning og navn sammen. Men efter en indkøringsperiode vil koncernen i løbet af 2013 ændre navnene på sine selskaber rund om i Europa og operere under navnet Also.

Alsos nordiske direktør Torben Qvist siger, at eksisterende aftaler og vilkår for kunder og leverandører forbliver uændrede, ligesom udviklingen af koncernen fortsætter ufortrødent.

"Selv om vi skifter navn, er vi stadig den samme fleksible og handlekraftige virksomhed med de samme medarbejdere og samme høje serviceniveau. Så navneskiftet kommer ikke til at få nogen forretningsmæssig betydning for kunder eller medarbejdere. Men det bliver nok lidt nemmere at skrive vores medarbejderes mail-adresser," siger Torben Qvist med et smil.

Also har i dag en samlet omsætning på godt 45 milliarder kroner (6,3 milliarder euro) og præsterede i 2012 et nettoresultat på cirka 350 millioner kroner (46 millioner euro). Koncernen har mere end 3.100 ansatte fordelt på tolv lande.

Læs mere:

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job