Nu er det slut med Actebis

Nu skal danske forhandlere vænne sig til, at landets største it-distributør har fået nyt navn.

Artikel top billede

Efter næsten 20 år på det danske marked forsvinder et af de hæderkronede navne inden for it-distribution fra landkortet, når distributøren Also Actebis dropper sidste del af sit navn.

Det er to år siden, at de to europæiske distributører Also og Actebis smeltede både forretning og navn sammen. Men efter en indkøringsperiode vil koncernen i løbet af 2013 ændre navnene på sine selskaber rund om i Europa og operere under navnet Also.

Alsos nordiske direktør Torben Qvist siger, at eksisterende aftaler og vilkår for kunder og leverandører forbliver uændrede, ligesom udviklingen af koncernen fortsætter ufortrødent.

"Selv om vi skifter navn, er vi stadig den samme fleksible og handlekraftige virksomhed med de samme medarbejdere og samme høje serviceniveau. Så navneskiftet kommer ikke til at få nogen forretningsmæssig betydning for kunder eller medarbejdere. Men det bliver nok lidt nemmere at skrive vores medarbejderes mail-adresser," siger Torben Qvist med et smil.

Also har i dag en samlet omsætning på godt 45 milliarder kroner (6,3 milliarder euro) og præsterede i 2012 et nettoresultat på cirka 350 millioner kroner (46 millioner euro). Koncernen har mere end 3.100 ansatte fordelt på tolv lande.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S