Printveteran genopliver Copydata

Ny investor samler stumperne op efter den krakkede printforhandler og redder samtidig jobbet for tre tidligere medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

En af print- og kopibranchens veteraner, Bo Tue Knudsen, overtager resterne af den krakkede forhandler Copydata/Winkelhorn. Firmaet gik konkurs i sidste måned som konsekvens af, at et større leasing-cirkus havde tømt pengekassen.

Knudsen, som siden sidste sommer har drevet Xerox-forhandleren Documea, har i påsken købt den krakkede forhandlers kundedatabase ud af konkursboet. Ambitionen er at drive forretningen videre i et nystiftet selskab, Copydata Aps, som han ejer 100 procent.

Manøvren redder samtidig jobbet for tre af de medarbejdere i Copydata/Winkelhorn, som blev fritstillet i forbindelse med konkursen i sidste måned.

"Kunderne kender Copydata-navnet. Så jeg har valgt at køre videre med det. Jeg har tidligere annonceret en ambition om at udvide til både at blive multibrandforhandler og levere service til kunderne, og jeg fik en mulighed for at køre aktiviteterne (i det gamle Copydata-selskab, red.) videre, så service og salg af enkeltbrands kan ligge internt," siger Bo Tue Knudsen.

Han ønsker ikke at oplyse, hvor mange penge han har skudt i den nye inkarnation af Copydata.

Meningen er at køre videre med det hidtidige Copydata-koncept med produkter og services fra Develop, Ricoh, Oki og Sharp på hylderne, fortæller Bo Tue Knudsen. Tilbage i 1993 stiftede han det daværende Digital House, som senere er blevet opkøbt af Canon.

Direktør i det nye selskab bliver Kenneth Giese, som for 15 år siden stiftede Copydata.

"Jeg er glad for, at der bliver reddet nogle arbejdspladser, og at Copydata på denne måde kan køre videre. Vi er i gang med at tale med kunderne, og jeg tror da på, at der er basis for, at der bliver skabt nogle job til resten af vores gamle kolleger," siger Kenneth Giese.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job