Printveteran genopliver Copydata

Ny investor samler stumperne op efter den krakkede printforhandler og redder samtidig jobbet for tre tidligere medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

En af print- og kopibranchens veteraner, Bo Tue Knudsen, overtager resterne af den krakkede forhandler Copydata/Winkelhorn. Firmaet gik konkurs i sidste måned som konsekvens af, at et større leasing-cirkus havde tømt pengekassen.

Knudsen, som siden sidste sommer har drevet Xerox-forhandleren Documea, har i påsken købt den krakkede forhandlers kundedatabase ud af konkursboet. Ambitionen er at drive forretningen videre i et nystiftet selskab, Copydata Aps, som han ejer 100 procent.

Manøvren redder samtidig jobbet for tre af de medarbejdere i Copydata/Winkelhorn, som blev fritstillet i forbindelse med konkursen i sidste måned.

"Kunderne kender Copydata-navnet. Så jeg har valgt at køre videre med det. Jeg har tidligere annonceret en ambition om at udvide til både at blive multibrandforhandler og levere service til kunderne, og jeg fik en mulighed for at køre aktiviteterne (i det gamle Copydata-selskab, red.) videre, så service og salg af enkeltbrands kan ligge internt," siger Bo Tue Knudsen.

Han ønsker ikke at oplyse, hvor mange penge han har skudt i den nye inkarnation af Copydata.

Meningen er at køre videre med det hidtidige Copydata-koncept med produkter og services fra Develop, Ricoh, Oki og Sharp på hylderne, fortæller Bo Tue Knudsen. Tilbage i 1993 stiftede han det daværende Digital House, som senere er blevet opkøbt af Canon.

Direktør i det nye selskab bliver Kenneth Giese, som for 15 år siden stiftede Copydata.

"Jeg er glad for, at der bliver reddet nogle arbejdspladser, og at Copydata på denne måde kan køre videre. Vi er i gang med at tale med kunderne, og jeg tror da på, at der er basis for, at der bliver skabt nogle job til resten af vores gamle kolleger," siger Kenneth Giese.

Læs mere:

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job