Svensk distributør køber dansk guldæg

Svensk distributions-koncern breder sin forretning ud og fordobler sin omsætning med opkøb af danskejet niche-spiller.

Artikel top billede

Direktør Pauli Joensen kommer sammen med en række ledende medarbejdere til at sidde på ti procent af ejerskabet i den nordiske nichedistributør Aurora Group.

Den svenske distributions-koncern Deltaco AB vokser til næsten dobbelt størrelse, efter at koncernen har indgået aftale med danske Solar om at overtage den nordiske nichedistributør Aurora Group.

Deltaco har i forvejen en omsætning på godt en halv milliard danske kroner, men kan med købet af Aurora Group nu lægge yderligere 450 millioner kroner til sin volumen, som dermed vokser til over en milliard danske kroner.

Med opkøbet fastholder Deltaco sin strategi om vækst gennem "opkøb af veldrevne nichedistributører inden for it-verdenen," siger Aurora Groups koncerndirektør Pauli Joensen i en kommentar.

"Men der er tale om en stor bid for Deltaco, som har været dygtige til at tjene penge, ligesom vi i Aurora Group har haft en positiv økonomisk udvikling de sidste fire-fem år," lyder det fra Pauli Joensen. Han har store forventninger til de nye tider for Aurora Group, som i sit seneste regnskab kunne præsentere et overskud på omkring 20 millioner kroner.

Pauli Joensen fortsætter i sit job, ligesom han selv sammen med en række ledende medarbejdere går med over i den nye ejerkreds med en samlet ejerandel på omkring 10 procent.

Aurora Group er specialiseret indenfor accessories til consumer-markedet. Selskabet vil fortsætte som et selvstændigt datterselskab i Deltaco-koncernen, der i forvejen består af datterselskaberne Alcadon og SweDeltaco. Det er kun godt et år siden, at Deltaco købte netop Alcadon, som er specialiseret indenfor distribution af data- og teleprodukter.

Trods den store bredde i Deltacos forretningsområder forventer Deltaco efter købet af Aurora Group at kunne opnå en række synergier på produkt- og indkøbssiden.

Den endelige overtagelse er betinget af godkendelse af de norske konkurrencemyndigheder og ventes at falde endeligt på plads i løbet af april.

Læs mere:

Deltaco i svensk storopkøb
Deltaco skal på børsen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen