Krav om skærpet straf for Fona-svindel

Anklageren kræver hårdere dom til tidligere Fona-indkøbschef. Ankesagen indledes på mandag.

Artikel top billede

Opdateret: Computerworld har 26. august 2024 anonymiseret hovedpersonen - den tidligere indkøbschef - og fjernet hans navn fra artiklen.

Statsadvokaten kræver nu skærpet straf over den tidligere indkøbschef i F Group (Fona). Østre Landsret indleder på mandag en ankesag, hvor den tidligere Fona-chef er tiltalt for bedrageri mod sin tidligere arbejdsgiver for op mod syv millioner kroner.

Det er indkøbschefen selv, der har anket sagen, efter at Københavns Byret i august i fjor idømte ham to og et halvt års ubetinget fængsel. Sagen begyndte tilbage i september 2010, da han blev bortvist fra sit job i Fonas indkøbsafdeling, hvor han stod for indkøb af it-varer til butikskæden.

"Vi påstår skærpelse af straffen, men jeg ved endnu ikke, hvor vi vil lægge os i vores krav om strafudmåling," siger anklager Malene Rysgaard til Channelworld.

Landsretten har sat i alt otte arbejdsdage af til sagen, og den endelige dom ventes at falde den 23. april.

Undervejs skal landsretten blandt andet afhøre en række af de centrale vidner i sagen - herunder en kvindelig direktør for den tiltaltes tidligere selskab Justadd, som blandt andet stod for indretning af Fonas butikker.

Under byretssagen kom det frem, hvordan det selskab blev benyttet til at udskrive forfalskede fakturaer til it-producenter og distributører, som leverede til Fona. På den måde kunne den tiltalte angiveligt stikke store beløb til side til sig selv.

Også direktør Christian Banzhaf fra Boston Distribution er indkaldt som vidne. Boston modtog ligesom distributøren Actebis (i dag Also, red.) forfalskede fakturaer fra den tiltaltes selskab.

Ud over den ubetingede fængselstraf dømte byretten også den tiltalte til at betale erstatning på 3,4 millioner kroner til F Group.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hovedpersonen selv, men ifølge hans forsvarsadvokat, Anders Nemeth, vil han ligesom under byretssagen nægte sig skyldig i anklagerne mod ham.

Læs mere:

Sådan svindlede Fonas indkøbschef
Fona-svindel: Lang fængselsstraf til tidligere indkøbschef
Fona-sag: Boston-direktør havde penge i svindlers firma
Eks-direktør skred, da det begyndte at lugte
Fona jagter millioner i svindelsag
Politiet tjekkede Fona-chefs vinindkøb
Fona tager pant i fyret chefs Gentofte-villa
Fyret Fona-chef kan også miste sin helikopter

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job