Jysk forhandler køber sig til nye kunder

Vil du udvikle eller afvikle din C5-forretning? Det spørgsmål må flere og flere små C5-forhandlere stille sig selv.

Artikel top billede

Det bliver ikke sidste gang, at It-Effect opsluger en mindre C5-kollega, lyder det fra direktør Kim Friis.

Silkeborg-forhandleren It-Effect overtager kunderne fra enkeltmandsvirksomheden Klode Software i forbindelse med, at indehaveren Kim Klode trækker sig tilbage fra aktiv tjeneste.

"Man kan godt kalde det for et generationsskifte. Vi overtager 77 større og mindre kunder, som primært bruger økonomisystemerne C5 og XAL," fortæller direktør i It-Effect Kim Friis.

Hvis det står til ham, bliver det ikke sidste gang, at It-Effect indlemmer en mindre C5-forhandler i sin forretning. Lige nu er man ifølge direktøren enten i direkte forhandlinger eller i gang med "løse drøftelser" om at blive en del af It-Effect. Den konsolidering skyldes blandt andet strammere krav om certificering fra Microsoft.

"Jeg tror, mange mindre forhandlere gør sig overvejelser om fremtiden. Kravene fra Microsoft bliver stille og roligt strammet, og de mindre forhandlere må gøre op med sig selv, om de vil udvikle eller afvikle deres forretning. Kompleksiteten stiger, og hvis man vil ind på NAV-markedet, er det svært at løfte opgaven, hvis man er alene, så nogle mindre forhandlere vil gerne ind og være en del af en virksomhed igen," siger Kim Friis.

Ud over Microsofts C5 har It-Effect det seneste år også kastet sig over det mere avancerede produkt Dynamics NAV. Kim Friis forventer at kunne overtale en del af de nye kunder til med tiden at gå over på NAV-platformen.

"Vi tog handsken op sidste år, da Tine Plambech fra Microsoft anbefalede C5-forhandlerne at kaste sig over NAV. Det skal ikke være nogen hemmelighed, at for nogle af de halvstore kunder, vi nu får ind, vil det være oplagt at gå den vej," siger Kim Friis.

Klode Softwares historie går tilbage til begyndelse af 1980erne, da Kim Klode startede op med at sælge HP-hardware. Da forretningen gik bedst, beskæftigede firmaet seks ansatte. Efter 10 år gik Kim Klode over til at sælge XAL- og C5-løsninger. Han trækker sig nu tilbage af helbredsmæssige årsager, men hjælper It-Effect i processen med at overtage hans tidligere kunder.

"Det går ikke, at jeg kun kan arbejde et par timer om dagen. Men det er en fornuftig løsning både for mig og mine kunder. Vi er i gang med kundebesøg lige nu, og det bliver vældig godt modtaget derude. Det er jeg glad for. Jeg er også interesseret i, at It-Effect kommer fornuftigt videre med mine kunder," siger Kim Klode.

Læs mere:

Midtjysk C5-forhandler udvider i Odense
Nyt løsningshus vil brande sig lokalt
IT-Effect køber Customize-kunder

Microsoft vil lokke C5-forhandlere over på NAV

It-profil: Nogle medarbejdere vil jeg helst glemme

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (senior)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S