Så vild en omsætning har Dustin købt sig til

Fire opkøb på under et år har sat fart på Dustins nordiske ambitioner.

Artikel top billede

Der har været fart på hos svenske Dustin, siden selskabet i marts sidste år fortalte, at man havde ansat en ny koncernchef, Georgi Ganev.

Da Dustin sidste år 10. juli 202 fortalte, at selskabet havde opkøbt den svenske forhandle IT-Hantverkarna, blev det startskuddet på en række opkøb fra den svenske forhandlerkæmpe.

Opkøbet af IT-Hantverkarne blev bare seks dage senere fulgt op med købet af endnu en svensk forhandler, dokumenthåndteringsspecialisten Best Office. De to opkøbte svenske forhandlere havde inden opkøbet en omsætning på godt 230 millioner kroner.

I november 2012 kom turen til Norge, hvor Dustin købte den store forhandler Norsk Data Senter med 161 ansatte og en omsætning på mere end 560 millioner kroner.

Det seneste opkøb er finske Businessman - det fjerde på mindre end et år. Businessman havde før opkøbet en omsætning på 640 millioner kroner.

Hvis det lykkes for Dustin at høste den fulde omsætning fra de fire opkøb, vil de tilsammen betyde en forøgelse af omsætningen hos Dustin på 1,4 milliarder danske kroner. Det svarer til, at Dustin har købt sig til en omsætningsforøgelse på mellem 30 og 40 procent.

Den øgede omsætning betyder, at Dustin rykker nærmere på Atea, der dog stadig befinder sig i en helt anden liga og er fire gange så stor som Dustin.

Læs mere:

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job