Blodrødt regnskab fra distributør: Krakket forhandler kostede kassen

Trods negativ egenkapital og fortsatte millionunderskud insisterer distributør på, at udviklingen nu er vendt.

Artikel top billede

John Thejls, direktør for Computerlinks i Danmark, satser på overskud i år.

Det ser rigtig skidt ud for den tyskejede sikkerhedsdistributør Computerlinks, der netop har afleveret regnskab for 2012. Et kæmpetab på en forhandlerkonkurs er med til at skæmme regnskabet.

Med et underskud før skat på 2,1 millioner kroner og efter skat på 4,9 millioner kroner leverer distributøren derfor igen et blodrødt regnskab på dansk grund. Siden Computerlinks i 2008 gik ind i Danmark, har selskabet kun afleveret underskuds-regnskaber og er nu oppe på et samlet underskud på 14,4 millioner kroner før skat.

Alligevel mener Computerlinks danske direktør John Thejls, at han kan se lyset for enden af tunnelen.

"Vi har nået vores budgetter i første kvartal, og pipelinen ser god ud. Nu er vi der, hvor vi skal være. Jeg regner med, at vi får overskud i år," siger John Thejls. Han erkender samtidig, at det ikke er nogen dans på roser at være sikkerhedsdistributør i Danmark.

"Det er et utroligt konkurrencepræget marked. Det tror jeg også, at de andre sikkerhedsdistributører mærker i Danmark. De sidste to til tre år har været rigtig hårde," siger han.

Trods underskuddet på 2,1 millioner kroner mener han alligevel at kunne se lyspunkter. Det reelle driftsunderskud er ifølge ham "kun" på 1,5 millioner, for den halve million er finansielle udgifter. Samtidig indeholder underskuddet også en meget stor afskrivning på en forhandlerkonkurs.

"Over 600.000 kroner af underskuddet stammer fra en konkurs hos en af vores forhandlere. Det var en lille forhandler, der havde et stort udestående med os," forklarer direktør John Thejls.

Tabet er så stort, at Computerlinks har taget forholdsregler for at undgå lignende tab i fremtiden.

"Vi ved endnu ikke, om vi får nogle penge ud af konkursboet. Men det er selvfølgelig en type tab, som vi ikke må få igen," konstaterer John Thejls.

Han forklarer samtidig, at når underskuddet efter skat ender på hele 4,9 millioner kroner, så skyldes det, at Computerlinks i tidligere regnskaber havde bogført skattefordelen fra de forriges års underskud som et aktiv.

"Den skattemæssige fordel, vi tidligere har indregnet i selskabet, er nu taget ud. Derfor kommer underskuddet til at se så stort ud," siger John Thejls.

Tror på overskud i år

Direktøren fortæller, at Computerlinks også har trimmet den danske organisation og reduceret medarbejderantallet fra ti til otte.

"Det handler om at få effektiviseret det apparat, man har, hvis vi skal tjene penge. Det tror jeg er en generel trend på sikkerhedsmarkedet lige nu," siger John Thejls. I samme åndedrag afviser han, at Computerlinks ikke har fået fodfæste og er på vej ud af det danske marked.

"Vi er ikke på vej ud af Danmark. Det er ikke svært at få fodfæste på det danske marked, men det er svært at generere overskud. Vi har lært af vores tab, og det har taget lidt længere tid at etablere os på markedet, end vi havde regnet med. Men jeg tror på, at vi kommer ud med overskud i år," lyder det fra John Thejls.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS