Holger afløser Holger i DSI-Next

Veteran takker af efter 18 år i spidsen for nordsjællandsk softwareudvikler.

Artikel top billede

Efter 18 år på posten takker Holger Harvey Hansen af som direktør for DSI-Next (tidl. DSI-Data) og afløses af en anden Holger - nemlig Holger Foss, der kommer fra et job som administrerende direktør i Tieto Danmark A/S.

DSI-navnet blev kendt i brede kredse, da selskabet i slutningen af 1980'erne lancerede sit eget meget succesfulde tekstbehandlingssystem.

Med tiden har firmaet dog gradvist bevæget sig hen imod at blive et egentligt løsnings- og udviklingshus med speciale i udvikling af specialsoftware på basis af .NET.

Selskabet er en del af JS Holding-koncernen - ejet af Jens Søgaard - der er også omfatter selskaberne Front-data Danmark A/S, Front-safe A/S og LeanOn A/S. Det nuværende DSI-Next er resultatet af en fusion i 2011 mellem det oprindelige DSI-Data og Next Innovation.

Direktørskiftet kommer ifølge Holger Foss ikke til at betyde ændringer i forretningen.

"Det er et skifte, som har været planlagt længe. Holger Harvey Hansen vil gerne koncentrere sig om andre opgaver, blandt andet bestyrelsesarbejde. Så du kan godt kalde det en slags generationsskifte," lyder det med et smil fra Holger Foss, der også har en fortid hos blandt andet IBM.

"Vi har stadig den forretning, hvor vi leverer løsninger til blandt andet tandplejen og andre private kunder. Det, vi leverer, er systemer, der effektiviserer og automatiserer eksisterende løsninger. Vi skal blive ved med at gøre en forskel hos eksisterende og nye kunder og hjælpe dem med at effektivisere den måde, de driver forretning på," siger han.

Læs mere:

DSI Data fusionerer med Next Innovation
DSI forlader C5 Service Partner
Fokusering giver Front-data millionoverskud

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,