Holger afløser Holger i DSI-Next

Veteran takker af efter 18 år i spidsen for nordsjællandsk softwareudvikler.

Artikel top billede

Efter 18 år på posten takker Holger Harvey Hansen af som direktør for DSI-Next (tidl. DSI-Data) og afløses af en anden Holger - nemlig Holger Foss, der kommer fra et job som administrerende direktør i Tieto Danmark A/S.

DSI-navnet blev kendt i brede kredse, da selskabet i slutningen af 1980'erne lancerede sit eget meget succesfulde tekstbehandlingssystem.

Med tiden har firmaet dog gradvist bevæget sig hen imod at blive et egentligt løsnings- og udviklingshus med speciale i udvikling af specialsoftware på basis af .NET.

Selskabet er en del af JS Holding-koncernen - ejet af Jens Søgaard - der er også omfatter selskaberne Front-data Danmark A/S, Front-safe A/S og LeanOn A/S. Det nuværende DSI-Next er resultatet af en fusion i 2011 mellem det oprindelige DSI-Data og Next Innovation.

Direktørskiftet kommer ifølge Holger Foss ikke til at betyde ændringer i forretningen.

"Det er et skifte, som har været planlagt længe. Holger Harvey Hansen vil gerne koncentrere sig om andre opgaver, blandt andet bestyrelsesarbejde. Så du kan godt kalde det en slags generationsskifte," lyder det med et smil fra Holger Foss, der også har en fortid hos blandt andet IBM.

"Vi har stadig den forretning, hvor vi leverer løsninger til blandt andet tandplejen og andre private kunder. Det, vi leverer, er systemer, der effektiviserer og automatiserer eksisterende løsninger. Vi skal blive ved med at gøre en forskel hos eksisterende og nye kunder og hjælpe dem med at effektivisere den måde, de driver forretning på," siger han.

Læs mere:

DSI Data fusionerer med Next Innovation
DSI forlader C5 Service Partner
Fokusering giver Front-data millionoverskud

Annonce

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S