Holger afløser Holger i DSI-Next

Veteran takker af efter 18 år i spidsen for nordsjællandsk softwareudvikler.

Artikel top billede

Efter 18 år på posten takker Holger Harvey Hansen af som direktør for DSI-Next (tidl. DSI-Data) og afløses af en anden Holger - nemlig Holger Foss, der kommer fra et job som administrerende direktør i Tieto Danmark A/S.

DSI-navnet blev kendt i brede kredse, da selskabet i slutningen af 1980'erne lancerede sit eget meget succesfulde tekstbehandlingssystem.

Med tiden har firmaet dog gradvist bevæget sig hen imod at blive et egentligt løsnings- og udviklingshus med speciale i udvikling af specialsoftware på basis af .NET.

Selskabet er en del af JS Holding-koncernen - ejet af Jens Søgaard - der er også omfatter selskaberne Front-data Danmark A/S, Front-safe A/S og LeanOn A/S. Det nuværende DSI-Next er resultatet af en fusion i 2011 mellem det oprindelige DSI-Data og Next Innovation.

Direktørskiftet kommer ifølge Holger Foss ikke til at betyde ændringer i forretningen.

"Det er et skifte, som har været planlagt længe. Holger Harvey Hansen vil gerne koncentrere sig om andre opgaver, blandt andet bestyrelsesarbejde. Så du kan godt kalde det en slags generationsskifte," lyder det med et smil fra Holger Foss, der også har en fortid hos blandt andet IBM.

"Vi har stadig den forretning, hvor vi leverer løsninger til blandt andet tandplejen og andre private kunder. Det, vi leverer, er systemer, der effektiviserer og automatiserer eksisterende løsninger. Vi skal blive ved med at gøre en forskel hos eksisterende og nye kunder og hjælpe dem med at effektivisere den måde, de driver forretning på," siger han.

Læs mere:

DSI Data fusionerer med Next Innovation
DSI forlader C5 Service Partner
Fokusering giver Front-data millionoverskud

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S