Also scorede kassen på harddisk-krisen

Faldende retailsalg og dårligere indtjening på harddiske slår kraftigt igennem i distributørens regnskab.

Artikel top billede

Harddiskkrisen var ikke lige hård ved alle. Faktisk tyder alt på, at Also (tidligere Also Actebis) sidste år havde ganske lukrativ forretning, da harddiske blev en mangelvare som følge af oversvømmelserne i Thailand.

Især har det tilsyneladende været Alsos selskaber i Norden og Østeuropa - som Also i Danmark, Norge og Sverige hører under - der har tjent godt på harddiskkrisen. Den historie fortæller en ny regnskabsmeddelelse med Alsos regnskabstal fra første kvartal 2013.

For selv om Also i det samlede billede har en omsætningsvækst på 8,2 procent og opnåede en samlet koncernomsætning på 11,9 milliarder kroner, så var tallet for Alsos nordeuropæiske forretningen ikke nær så gode.

Faktisk faldt kvartals-omsætningen i Norden og Østeuropa i Also-regi fra 3,1 milliarder kroner i 2012 til 2,9 milliarder kroner i 2013.

Ikke kun faldt omsætningen. Indtjeningen fik også et dyk. I første kvartal 2012 bidrog de nord- og østeuropæiske selskaber med et overskud før skat omkring 37 millioner kroner, mens det samme resultat i første kvartal 2013 blot var omkring 5 millioner kroner.

Also kommer selv på to forklaringer på de dårligere resultater. Den første forklaring er, at Also - som det blandt andet er tilfældet i Danmark - henter en stor del af sin omsætning fra retail-salget. Det har ifølge Also påvirket omsætning med et særdeles kraftigt fald.

Men måske mest interessant, så fortæller regnskabsmeddelelsen, at det kraftige fald i indtjeningen skyldes, at marginalerne (læs indtjeningen) på harddiske er blevet "normaliseret".

Oversat betyder det, at Also i første kvartal sidste år i Norden og Østeuropa tjente rigtig godt på harddisk-krisen, der fulgte efter oversvømmelserne i Thailand.

Indtjeningsfaldet på harddiske har været så kraftig, at det også nævnes som årsag til at hele Also-koncernen samlet set måtte "nøjes" med et kvartalsoverskud på 114 millioner kroner for første kvartal 2013 mod et tilsvarende overskud på 138 millioner kroner i 2012.

Læs mere:
Also: Vi er også på vej med elektronisk softwaredistribution i Danmark
Also Actebis nærmer sig halv milliard i overskud

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems