Forhandlersamarbejde giver kontant afkast

Millionoverskud hos Silkeborg-forhandler, som tackler Microsofts øgede certificeringskrav med hjælp fra landsdækkende netværk.

Artikel top billede

Med kun fire ansatte har Silkeborg-forhandleren Lyngsøe EDB sidste år præsteret et overskud på den gode side af 1,2 millioner kroner - et overskud, som især er hentet hjem på salg og service til Microsofts C5-system.

Firmaets vigtigste produkter er en egenudviklet løsning til auto-branchen og en selvstændig CRM-løsning, som er integreret med C5'eren.

Arbejdende bestyrelsesformand og medejer Karsten Lindegaard arbejder til daglig i firmaet som programmør. Han forklarer det flotte regnskab med, at en del forhandler-kolleger har drejet nøglen om - blandt andet på grund af Microsofts øgede krav til forhandlerne om flere og mere specialiserede certificeringer. Det har givet nye kunder.

"I og med at vi har været så længe i branchen, mærker vi, at kunderne kommer over til os, når nogle af vores kolleger lukker ned. Så vi har både haft et godt salg på eksisterende kunder plus en god kundetilgang," siger Karsten Lindegaard.

Microsoft har de seneste år øget sine krav til det antal af certificeringer, som en forhandler skal have for at fortsætte med at sælge C5. Derfor kan det pæne overskud hos Lyngsøe EDB umiddelbart virke overraskende.

At en forhandler med kun fire ansatte alligevel kan holde fast i markedet, tilskriver Karsten Lindegaard firmaets deltagelse i forhandlersamarbejdet C5 Partnergruppen, der er et netværk bestående af i alt 15 C5-forhandlere spredt ud over hele landet.

Se listen over forhandlere i C5 Partnergruppen her.

C5 Partnergruppen fungerer blandt andet som indkøbsfælleskab, som sikrer deltagerne favorable licens-priser hos Microsoft.

"Alle vores C5-kunder er lagt ind i det selskab, og det anerkender Microsoft," fortæller Karsten Lindegaard.

Han tilføjer, at de små forhandlere også samarbejder om at servicere hinandens kunder i dagligdagen.

"Hvis vi har en sjællandsk kunde, som har et akut problem, kan en af de sjællandske forhandlere træde til og hjælpe hurtigere, end vi kan, hvis der er behov for at komme ud til kunden. Så det styrker også vores support," siger Karsten Lindegaard.

Han erkender dog, at presset på C5-markedet sammen med det pæne regnskabsresultat sætter gang i overvejelser om udvidelse af forretningen - enten i form af nyansættelser, opkøb eller fusion med kolleger i C5-markedet.

"Skal vi fortsætte væksten og imødekomme de stigende krav til certificeringer og kompetencer, skal der fremadrettet flere personer til. De stigende integrationskrav og fortsat mere avancerede ERP produkter giver større og større udfordringer. Derfor er vi klar til opkøb eller en fusion, hvis den rette partner viser sig," siger Karsten Lindegaard.

"Mange af de små ERP huse, som findes over hele landet i dag, vil ikke eksistere om to-tre år, medmindre de finder sammen i større it-huse," spår han.

Læs mere:
C5-leverandører slår sig sammen i partnergruppe
Microsoft: Hostet C5 skaffer de nye kunder
Inventio opsluger It Service Partner
Billige NAV-licenser lægger pres på C5-forhandlere
C5-forhandlere har succes med andelsmodel

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS