Forhandlersamarbejde giver kontant afkast

Millionoverskud hos Silkeborg-forhandler, som tackler Microsofts øgede certificeringskrav med hjælp fra landsdækkende netværk.

Artikel top billede

Med kun fire ansatte har Silkeborg-forhandleren Lyngsøe EDB sidste år præsteret et overskud på den gode side af 1,2 millioner kroner - et overskud, som især er hentet hjem på salg og service til Microsofts C5-system.

Firmaets vigtigste produkter er en egenudviklet løsning til auto-branchen og en selvstændig CRM-løsning, som er integreret med C5'eren.

Arbejdende bestyrelsesformand og medejer Karsten Lindegaard arbejder til daglig i firmaet som programmør. Han forklarer det flotte regnskab med, at en del forhandler-kolleger har drejet nøglen om - blandt andet på grund af Microsofts øgede krav til forhandlerne om flere og mere specialiserede certificeringer. Det har givet nye kunder.

"I og med at vi har været så længe i branchen, mærker vi, at kunderne kommer over til os, når nogle af vores kolleger lukker ned. Så vi har både haft et godt salg på eksisterende kunder plus en god kundetilgang," siger Karsten Lindegaard.

Microsoft har de seneste år øget sine krav til det antal af certificeringer, som en forhandler skal have for at fortsætte med at sælge C5. Derfor kan det pæne overskud hos Lyngsøe EDB umiddelbart virke overraskende.

At en forhandler med kun fire ansatte alligevel kan holde fast i markedet, tilskriver Karsten Lindegaard firmaets deltagelse i forhandlersamarbejdet C5 Partnergruppen, der er et netværk bestående af i alt 15 C5-forhandlere spredt ud over hele landet.

Se listen over forhandlere i C5 Partnergruppen her.

C5 Partnergruppen fungerer blandt andet som indkøbsfælleskab, som sikrer deltagerne favorable licens-priser hos Microsoft.

"Alle vores C5-kunder er lagt ind i det selskab, og det anerkender Microsoft," fortæller Karsten Lindegaard.

Han tilføjer, at de små forhandlere også samarbejder om at servicere hinandens kunder i dagligdagen.

"Hvis vi har en sjællandsk kunde, som har et akut problem, kan en af de sjællandske forhandlere træde til og hjælpe hurtigere, end vi kan, hvis der er behov for at komme ud til kunden. Så det styrker også vores support," siger Karsten Lindegaard.

Han erkender dog, at presset på C5-markedet sammen med det pæne regnskabsresultat sætter gang i overvejelser om udvidelse af forretningen - enten i form af nyansættelser, opkøb eller fusion med kolleger i C5-markedet.

"Skal vi fortsætte væksten og imødekomme de stigende krav til certificeringer og kompetencer, skal der fremadrettet flere personer til. De stigende integrationskrav og fortsat mere avancerede ERP produkter giver større og større udfordringer. Derfor er vi klar til opkøb eller en fusion, hvis den rette partner viser sig," siger Karsten Lindegaard.

"Mange af de små ERP huse, som findes over hele landet i dag, vil ikke eksistere om to-tre år, medmindre de finder sammen i større it-huse," spår han.

Læs mere:
C5-leverandører slår sig sammen i partnergruppe
Microsoft: Hostet C5 skaffer de nye kunder
Inventio opsluger It Service Partner
Billige NAV-licenser lægger pres på C5-forhandlere
C5-forhandlere har succes med andelsmodel

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S