HP-bommert: Forhandlere kan miste millionordre

En banal fejl truer med at udelukke HP-forhandlere fra kapløbet om en stor pc-ordre til tre kommuner.

Artikel top billede

To manglende krydser i et Excel-ark kan blive en dyr fornøjelse for HP-forhandlere, som har budt ind på et EU-udbud om leverance af pc'ere og tablets til de tre jyske kommuner Vejen, Billund og Varde.

De tre kommuner har i alt fået tilbud fra syv forhandlere. Men ifølge Channelworlds oplysninger har man afvist mindst to tilbud, hvor HP på vegne af forhandlere har budt ind på ordren. Afvisningen skyldes, at man i HP har glemt at sætte flueben ved to ud af de mere end 150 spørgsmål, som skal besvares i tilbudsmaterialet.

De kommunale it-indkøbere har derefter valgt at dumpe tilbuddet fra HP og har meddelt forhandlerne, at deres tilbud ikke lever op til udbudskravene, og at de derfor ikke vil komme i betragtning, når vinderen af millionordren skal udpeges.

De tre kommuner har udbudt ordren gennem Sydjysk Kommuneindkøb, som ifølge udbudsmaterialet forventer, at det samlede indkøb vil løbe op i omkring 10 millioner kroner om året. Udbuddet løber i to år med mulighed for forlængelse i yderligere to år. Den forhandler, der vinder udbuddet, står dermed til at gafle en samlet omsætning på 40 millioner kroner.

Hos Sydjysk Kommuneindkøb er det indkøbschef Gunnar Alnor fra Varde kommune, der har været tovholder på udbuddet. Han ønsker ikke at oplyse, hvilke forhandlere, der har budt på ordren.

"Jeg kan kun sige, at udbuddet er gennemført efter EU-reglerne. Men derudover kommenterer jeg ikke vores udbudssager i medierne," siger han.

Han forventer, at vinderen af millionudbuddet vil blive udpeget senere i denne uge.

Hos HP Danmark ønsker man ikke at kommentere fadæsen med henvisning til, at udbudssagen endnu ikke er endeligt afklaret.

Opdateret kl. 15.37 med kommentar fra Sydjysk Kommuneindkøb.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S