HP-bommert: Forhandlere kan miste millionordre

En banal fejl truer med at udelukke HP-forhandlere fra kapløbet om en stor pc-ordre til tre kommuner.

Artikel top billede

To manglende krydser i et Excel-ark kan blive en dyr fornøjelse for HP-forhandlere, som har budt ind på et EU-udbud om leverance af pc'ere og tablets til de tre jyske kommuner Vejen, Billund og Varde.

De tre kommuner har i alt fået tilbud fra syv forhandlere. Men ifølge Channelworlds oplysninger har man afvist mindst to tilbud, hvor HP på vegne af forhandlere har budt ind på ordren. Afvisningen skyldes, at man i HP har glemt at sætte flueben ved to ud af de mere end 150 spørgsmål, som skal besvares i tilbudsmaterialet.

De kommunale it-indkøbere har derefter valgt at dumpe tilbuddet fra HP og har meddelt forhandlerne, at deres tilbud ikke lever op til udbudskravene, og at de derfor ikke vil komme i betragtning, når vinderen af millionordren skal udpeges.

De tre kommuner har udbudt ordren gennem Sydjysk Kommuneindkøb, som ifølge udbudsmaterialet forventer, at det samlede indkøb vil løbe op i omkring 10 millioner kroner om året. Udbuddet løber i to år med mulighed for forlængelse i yderligere to år. Den forhandler, der vinder udbuddet, står dermed til at gafle en samlet omsætning på 40 millioner kroner.

Hos Sydjysk Kommuneindkøb er det indkøbschef Gunnar Alnor fra Varde kommune, der har været tovholder på udbuddet. Han ønsker ikke at oplyse, hvilke forhandlere, der har budt på ordren.

"Jeg kan kun sige, at udbuddet er gennemført efter EU-reglerne. Men derudover kommenterer jeg ikke vores udbudssager i medierne," siger han.

Han forventer, at vinderen af millionudbuddet vil blive udpeget senere i denne uge.

Hos HP Danmark ønsker man ikke at kommentere fadæsen med henvisning til, at udbudssagen endnu ikke er endeligt afklaret.

Opdateret kl. 15.37 med kommentar fra Sydjysk Kommuneindkøb.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S