Atea-strejke kan lamme el-nettet

430.000 el-kunder kan blive gidsler i fagforbunds kamp for overenskomst med Atea.

Artikel top billede

En længerevarende strid mellem den nordiske forhandlergigant, Atea, og i EL & IT Forbundet i Norge, kan betyde langvarige strømnedbrud i Norge. Konflikten har nemlig ført til en sympatistrejke blandt 593 andre medlemmer af i EL & IT Forbundet, som arbejder de norske elselskaber.

Sympatistrejken betyder, at strømnedbrud og andre fejl i strømnettet ikke vil blive rettet.

Ifølge de norske energiselskaber, kan op mod 900.000 nordmænd blive berørte af strejken.

Striden drejer sig om, at i EL & IT Forbundet ønsker at tegne en overenskomst med Atea. Men det ønsker Atea ikke.

Steinar Sønsteby, der er direktør for Atea i Norge, har udtalt til det norske nyhedsbureau NTB, at Atea ikke ønsker at bøje sig for kravene fra EL & IT Forbundet.

Ifølge Sønsteby ønsker kun et mindretal af Ateas ansatte, at Atea indgår en overenskomst med EL & IT Forbundet. Blandt andet fordi de ansatte i Atea har ganske gode lønforhold. Forhold, der angiveligt for nogle vil blive forringet med en overenskomst.

Ud af Ateas 1700 ansatte er omkring 100 organiseret i EL & IT Forbundet af dem er 81 gået i strejke.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job