1000 strejker for Atea-overenskomst

...men kun 73 af dem arbejder hos Atea.

Artikel top billede

Konflikten mellem den store it-forhandler Atea og det norske fagforbund EL & IT er blevet trappet op her tirsdag morgen. Yderligere 760 er gået i strejke for at presse Atea til at tegne en norsk overenskomst, skriver norske medier.

De 760 nye strejkende er imidlertid ikke ansat hos Atea, men derimod i tre norske energiselskaber. Som et led i almindelig arbejdskamp går de i sympatistrejke med de 73 Atea-medarbejdere, der strejker for overenskomst.

De norske elselskaber, der skal levere strøm til de norske forbruger, er selvsagt ikke specielt glade for, at de skal holde for i en arbejdskamp, der gælder en overenskomst hos en it-forhandler.

Forsyningsselskabet Statnett oplyser, at de har bedt om om de kunne blive undtaget for strejken, fordi de sikrer det overordnede elnet i Norge. Men det blev de ikke. Ud af de 760 nye strejkende her til morgen var over 200 fra Statnett.

"Det betyder, at vi ikke har beredskab til at rette fejlene i det centrale net. Vi kan ikke længere sikre forsyningen af strøm i Norge," udtaler Statnetts koncerndirektør Øivind Rue. Han kalder situationen for alvorlig.

"Det betyder, at store områder kan blive langvarigt mørkelagt med efterfølgende fare for liv og helbred. Sikker strømforsyning er Statnetts ansvar og er livsnødvendig i et moderne samfund," udtaler han.

Ifølge norske medier har konflikten allerede nu forårsaget, at omkring 300 mennesker har været udsat for strømnedbrud, der har varet et døgn eller længere

Hele konflikten handler om, at fagforbundet EL & IT ønsker at tegne en overenskomst med Atea. Atea nægter og hævder, at størstedelen af selskabet næsten 1.700 norske ansatte ikke ønsker overenskomst.

Da Atea ikke er medlem af en arbejdsgiverorganisation, går EL & IT strejkevejen for at lægge pres på den store it-forhandler.

Lederen af det norske fagforbund EL & IT, Hans O. Felix, oplyser til norske medier, at fagforbundet er parat til at gå hele vejen for at få overenskomst med Atea.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S