1000 strejker for Atea-overenskomst

...men kun 73 af dem arbejder hos Atea.

Artikel top billede

Konflikten mellem den store it-forhandler Atea og det norske fagforbund EL & IT er blevet trappet op her tirsdag morgen. Yderligere 760 er gået i strejke for at presse Atea til at tegne en norsk overenskomst, skriver norske medier.

De 760 nye strejkende er imidlertid ikke ansat hos Atea, men derimod i tre norske energiselskaber. Som et led i almindelig arbejdskamp går de i sympatistrejke med de 73 Atea-medarbejdere, der strejker for overenskomst.

De norske elselskaber, der skal levere strøm til de norske forbruger, er selvsagt ikke specielt glade for, at de skal holde for i en arbejdskamp, der gælder en overenskomst hos en it-forhandler.

Forsyningsselskabet Statnett oplyser, at de har bedt om om de kunne blive undtaget for strejken, fordi de sikrer det overordnede elnet i Norge. Men det blev de ikke. Ud af de 760 nye strejkende her til morgen var over 200 fra Statnett.

"Det betyder, at vi ikke har beredskab til at rette fejlene i det centrale net. Vi kan ikke længere sikre forsyningen af strøm i Norge," udtaler Statnetts koncerndirektør Øivind Rue. Han kalder situationen for alvorlig.

"Det betyder, at store områder kan blive langvarigt mørkelagt med efterfølgende fare for liv og helbred. Sikker strømforsyning er Statnetts ansvar og er livsnødvendig i et moderne samfund," udtaler han.

Ifølge norske medier har konflikten allerede nu forårsaget, at omkring 300 mennesker har været udsat for strømnedbrud, der har varet et døgn eller længere

Hele konflikten handler om, at fagforbundet EL & IT ønsker at tegne en overenskomst med Atea. Atea nægter og hævder, at størstedelen af selskabet næsten 1.700 norske ansatte ikke ønsker overenskomst.

Da Atea ikke er medlem af en arbejdsgiverorganisation, går EL & IT strejkevejen for at lægge pres på den store it-forhandler.

Lederen af det norske fagforbund EL & IT, Hans O. Felix, oplyser til norske medier, at fagforbundet er parat til at gå hele vejen for at få overenskomst med Atea.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S