Regering stoppede Atea-strejke

Strømnedbrud tvang den norske regering på banen.

Artikel top billede

Fredag stoppede den norske regering den store sympatistrejke blandt ansatte i de norske el-selskaber. Strejken var et led i arbejdskampen mellem den norske forhandlere Atea og fagforeningen EL & IT.

Fagforbundet ønsker en overenskomst med Atea, men det ønsker Atea ikke.

EL & IT har omkring 100 medlemmer, der arbejder hos Atea. Atea har lidt under 2.000 ansatte i  Norge.

For at sætte yderligere pres på Atea udvidede EL & IT i tirsdag i sidste uge strejken med en sympatistrejke, hvor 1000 ansatte i Norges elselskaber gik i strejke.

Det betød flere strømnedbrød, som efterlod op mod 100 husstande helt uden el. Det var angiveligt risikoen for, at strømnedbruddene skulle brede sig, der gjorde, at den norske regering torsdag aften valgte at skride ind.

Mens EL & IT beklager den norske regerings indgriben, så synes Ateas norske Direktør Steinar Sønsteby ifølge det norske medie digi.no, at indgrebet er godt.

"Vi har en virksomhed med næsten 2.000 ansatte, 63 af dem er i strejke. At der så er taget næsten 1.200 mennesker i strejke i Energi-Norge for at sympatisere med dem opleves som noget ude af proportioner," siger Sønsteby til det norske medie.

EL & IT bebuder, at de vil kæmpe videre for en overenskomst med Atea.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension