Regering stoppede Atea-strejke

Strømnedbrud tvang den norske regering på banen.

Artikel top billede

Fredag stoppede den norske regering den store sympatistrejke blandt ansatte i de norske el-selskaber. Strejken var et led i arbejdskampen mellem den norske forhandlere Atea og fagforeningen EL & IT.

Fagforbundet ønsker en overenskomst med Atea, men det ønsker Atea ikke.

EL & IT har omkring 100 medlemmer, der arbejder hos Atea. Atea har lidt under 2.000 ansatte i  Norge.

For at sætte yderligere pres på Atea udvidede EL & IT i tirsdag i sidste uge strejken med en sympatistrejke, hvor 1000 ansatte i Norges elselskaber gik i strejke.

Det betød flere strømnedbrød, som efterlod op mod 100 husstande helt uden el. Det var angiveligt risikoen for, at strømnedbruddene skulle brede sig, der gjorde, at den norske regering torsdag aften valgte at skride ind.

Mens EL & IT beklager den norske regerings indgriben, så synes Ateas norske Direktør Steinar Sønsteby ifølge det norske medie digi.no, at indgrebet er godt.

"Vi har en virksomhed med næsten 2.000 ansatte, 63 af dem er i strejke. At der så er taget næsten 1.200 mennesker i strejke i Energi-Norge for at sympatisere med dem opleves som noget ude af proportioner," siger Sønsteby til det norske medie.

EL & IT bebuder, at de vil kæmpe videre for en overenskomst med Atea.

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S