Regering stoppede Atea-strejke

Strømnedbrud tvang den norske regering på banen.

Artikel top billede

Fredag stoppede den norske regering den store sympatistrejke blandt ansatte i de norske el-selskaber. Strejken var et led i arbejdskampen mellem den norske forhandlere Atea og fagforeningen EL & IT.

Fagforbundet ønsker en overenskomst med Atea, men det ønsker Atea ikke.

EL & IT har omkring 100 medlemmer, der arbejder hos Atea. Atea har lidt under 2.000 ansatte i  Norge.

For at sætte yderligere pres på Atea udvidede EL & IT i tirsdag i sidste uge strejken med en sympatistrejke, hvor 1000 ansatte i Norges elselskaber gik i strejke.

Det betød flere strømnedbrød, som efterlod op mod 100 husstande helt uden el. Det var angiveligt risikoen for, at strømnedbruddene skulle brede sig, der gjorde, at den norske regering torsdag aften valgte at skride ind.

Mens EL & IT beklager den norske regerings indgriben, så synes Ateas norske Direktør Steinar Sønsteby ifølge det norske medie digi.no, at indgrebet er godt.

"Vi har en virksomhed med næsten 2.000 ansatte, 63 af dem er i strejke. At der så er taget næsten 1.200 mennesker i strejke i Energi-Norge for at sympatisere med dem opleves som noget ude af proportioner," siger Sønsteby til det norske medie.

EL & IT bebuder, at de vil kæmpe videre for en overenskomst med Atea.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S