Store forhandlere vælter sig i penge

Mens krisen kradser for mange mindre forhandlere, deler markedets helt store spillere kæmpe millionbeløb ud til deres aktionærer.

Artikel top billede

(Foto: Soren Brissing/PR)

Mens mange it-virksomheder kæmper hårdt for at få de økonomiske ender til at mødes, skraber Europas store it-forhandlere så store overskud sammen, at pengekasserne bogstaveligt talt flyder over. Og det kommer gigant-forhandlernes aktionærer til gode.

I sidste uge sprang champagnepropperne hos aktionærerne i den britiske gigantforhandler Computacenter, som forud for sin generalforsamling i næste måned annoncerede et aktionærudbytte på 75 millioner britiske pund (650 millioner danske kroner) for regnskabsåret 2012. Det svarer til en gevinst på næsten 11 procent af den britiske gigantforhandlers aktuelle værdi på børsen.

"At vores forretning generer så mange kontanter har resulteret i en netto-balance, som overgår vores aktuelle behov," lyder det fra Computacenters øverste chef, Mike Norris.

Med pengeregnen til sine aktionærer overgår Computacenter danske Atea, som tidligere på året forgyldte sine aktionærer med et samlet udbytte på godt en halv milliard kroner, svarende til en forrentning på 8,6 procent.

Ligesom hos Atea kunne Computacenter i 2012 rapportere om stigende omsætning, som endte på godt 25 milliarder danske kroner. Til sammenligning omsatte Atea for næsten 21 milliarder kroner.

Læs mere:

Sådan har Ib Kunøe opbygget sit enorme imperium
Sådan ser storforhandlernes Europakort ud
Kunøe forgylder Atea-aktionærer - og sig selv

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network