Store forhandlere vælter sig i penge

Mens krisen kradser for mange mindre forhandlere, deler markedets helt store spillere kæmpe millionbeløb ud til deres aktionærer.

Artikel top billede

(Foto: Soren Brissing/PR)

Mens mange it-virksomheder kæmper hårdt for at få de økonomiske ender til at mødes, skraber Europas store it-forhandlere så store overskud sammen, at pengekasserne bogstaveligt talt flyder over. Og det kommer gigant-forhandlernes aktionærer til gode.

I sidste uge sprang champagnepropperne hos aktionærerne i den britiske gigantforhandler Computacenter, som forud for sin generalforsamling i næste måned annoncerede et aktionærudbytte på 75 millioner britiske pund (650 millioner danske kroner) for regnskabsåret 2012. Det svarer til en gevinst på næsten 11 procent af den britiske gigantforhandlers aktuelle værdi på børsen.

"At vores forretning generer så mange kontanter har resulteret i en netto-balance, som overgår vores aktuelle behov," lyder det fra Computacenters øverste chef, Mike Norris.

Med pengeregnen til sine aktionærer overgår Computacenter danske Atea, som tidligere på året forgyldte sine aktionærer med et samlet udbytte på godt en halv milliard kroner, svarende til en forrentning på 8,6 procent.

Ligesom hos Atea kunne Computacenter i 2012 rapportere om stigende omsætning, som endte på godt 25 milliarder danske kroner. Til sammenligning omsatte Atea for næsten 21 milliarder kroner.

Læs mere:

Sådan har Ib Kunøe opbygget sit enorme imperium
Sådan ser storforhandlernes Europakort ud
Kunøe forgylder Atea-aktionærer - og sig selv

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job