Store forhandlere vælter sig i penge

Mens krisen kradser for mange mindre forhandlere, deler markedets helt store spillere kæmpe millionbeløb ud til deres aktionærer.

Artikel top billede

(Foto: Soren Brissing/PR)

Mens mange it-virksomheder kæmper hårdt for at få de økonomiske ender til at mødes, skraber Europas store it-forhandlere så store overskud sammen, at pengekasserne bogstaveligt talt flyder over. Og det kommer gigant-forhandlernes aktionærer til gode.

I sidste uge sprang champagnepropperne hos aktionærerne i den britiske gigantforhandler Computacenter, som forud for sin generalforsamling i næste måned annoncerede et aktionærudbytte på 75 millioner britiske pund (650 millioner danske kroner) for regnskabsåret 2012. Det svarer til en gevinst på næsten 11 procent af den britiske gigantforhandlers aktuelle værdi på børsen.

"At vores forretning generer så mange kontanter har resulteret i en netto-balance, som overgår vores aktuelle behov," lyder det fra Computacenters øverste chef, Mike Norris.

Med pengeregnen til sine aktionærer overgår Computacenter danske Atea, som tidligere på året forgyldte sine aktionærer med et samlet udbytte på godt en halv milliard kroner, svarende til en forrentning på 8,6 procent.

Ligesom hos Atea kunne Computacenter i 2012 rapportere om stigende omsætning, som endte på godt 25 milliarder danske kroner. Til sammenligning omsatte Atea for næsten 21 milliarder kroner.

Læs mere:

Sådan har Ib Kunøe opbygget sit enorme imperium
Sådan ser storforhandlernes Europakort ud
Kunøe forgylder Atea-aktionærer - og sig selv

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S