Prisportal konkurs - direktøren pist væk

Trods konkurs kører prisportal uanfægtet videre.

Artikel top billede

Selv om myndighederne har krævet selskabet bag prisportalen mobiltelefoner.dk tvangsopløst, kører portalen tilsyneladende uforstyrret videre på fjerde måned.

I begyndelsen af marts i år begærede Erhvervsstyrelsen selskabet mobiltelefoner.dk ApS tvangsopløst, fordi selskabet ikke havde afleveret sit regnskab for 2012.

Men trods adskillige henvendelser er det ikke lykkedes at få selskabets ledelse i tale, oplyser advokat Victoria Grevit Eriksen fra advokatfirmaet Plesner, som har behandlet sagen på vegne af myndighederne.

Hun har dog konstateret, at selskabets pengekasse er tom, og at selskabskapitalen på 80.000 kroner er væk. Hvad pengene er brugt til er uklart, men beskeden fra firmaet er, at pengene er brugt i den løbende drift.

"Jeg har forsøgt at få fat i direktøren mange gange, men det er ikke lykkedes. Vi har lige nu ingen oplysninger fra selskabet om eventuelle kreditorer. Der er ingen aktiver i selskabet, og derfor har vi begæret det konkurs," siger Victoria Grevit Eriksen.

Trods konkurs og tvangsopløsning kan man stadig søge efter gode tilbud på prisportalen, som er registreret på en adresse på Østerbro i København.

Computerworld har forgæves forsøgt at kontakte selskabet, men hverken telefon eller mail til selskabets direktør bliver besvaret.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S