Prisportal konkurs - direktøren pist væk

Trods konkurs kører prisportal uanfægtet videre.

Artikel top billede

Selv om myndighederne har krævet selskabet bag prisportalen mobiltelefoner.dk tvangsopløst, kører portalen tilsyneladende uforstyrret videre på fjerde måned.

I begyndelsen af marts i år begærede Erhvervsstyrelsen selskabet mobiltelefoner.dk ApS tvangsopløst, fordi selskabet ikke havde afleveret sit regnskab for 2012.

Men trods adskillige henvendelser er det ikke lykkedes at få selskabets ledelse i tale, oplyser advokat Victoria Grevit Eriksen fra advokatfirmaet Plesner, som har behandlet sagen på vegne af myndighederne.

Hun har dog konstateret, at selskabets pengekasse er tom, og at selskabskapitalen på 80.000 kroner er væk. Hvad pengene er brugt til er uklart, men beskeden fra firmaet er, at pengene er brugt i den løbende drift.

"Jeg har forsøgt at få fat i direktøren mange gange, men det er ikke lykkedes. Vi har lige nu ingen oplysninger fra selskabet om eventuelle kreditorer. Der er ingen aktiver i selskabet, og derfor har vi begæret det konkurs," siger Victoria Grevit Eriksen.

Trods konkurs og tvangsopløsning kan man stadig søge efter gode tilbud på prisportalen, som er registreret på en adresse på Østerbro i København.

Computerworld har forgæves forsøgt at kontakte selskabet, men hverken telefon eller mail til selskabets direktør bliver besvaret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura