Prisportal konkurs - direktøren pist væk

Trods konkurs kører prisportal uanfægtet videre.

Artikel top billede

Selv om myndighederne har krævet selskabet bag prisportalen mobiltelefoner.dk tvangsopløst, kører portalen tilsyneladende uforstyrret videre på fjerde måned.

I begyndelsen af marts i år begærede Erhvervsstyrelsen selskabet mobiltelefoner.dk ApS tvangsopløst, fordi selskabet ikke havde afleveret sit regnskab for 2012.

Men trods adskillige henvendelser er det ikke lykkedes at få selskabets ledelse i tale, oplyser advokat Victoria Grevit Eriksen fra advokatfirmaet Plesner, som har behandlet sagen på vegne af myndighederne.

Hun har dog konstateret, at selskabets pengekasse er tom, og at selskabskapitalen på 80.000 kroner er væk. Hvad pengene er brugt til er uklart, men beskeden fra firmaet er, at pengene er brugt i den løbende drift.

"Jeg har forsøgt at få fat i direktøren mange gange, men det er ikke lykkedes. Vi har lige nu ingen oplysninger fra selskabet om eventuelle kreditorer. Der er ingen aktiver i selskabet, og derfor har vi begæret det konkurs," siger Victoria Grevit Eriksen.

Trods konkurs og tvangsopløsning kan man stadig søge efter gode tilbud på prisportalen, som er registreret på en adresse på Østerbro i København.

Computerworld har forgæves forsøgt at kontakte selskabet, men hverken telefon eller mail til selskabets direktør bliver besvaret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS