Ekspert advarer: Livsvigtigt sundhedsudstyr vil gå ned

Software bliver godkendt til hospitalsbrug, selv om det er sårbart. Det kan få alvorlige konsekvenser, advarer ekspert.

Artikel top billede

Der bruges sårbar software på de danske hospitaler, og det kan få katastrofale følger, mener Joseph R. Kinery, der er professor i informatik ved DTU.

Han forklarer, at i modsætning til for 20-30 år siden er det meste hospitalsudstyr i dag afhængig af software for at kunne fungere. Men reguleringen af området er ifølge Jospeh R. Kinery ikke fulgt med.

"Der har altid været meget rigide krav til, hvilken hardware der må anvendes på sygehusene, men loven stiller ikke helt de samme krav til den software, der anvendes på hospitaler," siger han.

Tidligere har Frank Neidhardt, der er afdelingschef for indkøb og medicoteknik i Region Midtjylland, bekræftet, at mere og mere hospitalsudstyr er skiftet fra en Unix-platform til en mere sårbar Microsoft-platform.

Kan få alvorlige konsekvenser

Og ifølge Jospeh Kinery er dette netop det grundlæggende problem, hvilket han vurderer kan få alvorlige konsekvenser. 

"Det er sandsynligt, at vi på et tidspunkt vil komme til at se nogle sager, hvor kritisk udstyr går ned. Og det bliver en stor sag, når vi på et tidspunkt oplever, at udstyr, der hjælper patienter med at trække vejret eller få pumpet blod rundt kroppen, går ned, fordi en computervirus har inficeret hospitalets netværk," siger han.

En ingeniør ved navn Chris Gibbs, der gennem mange år har arbejdet med medicinsk software i både Danmark og i udlandet, giver Joseph R. Kinery ret i, at hospitaler kan være sårbare over for malware-angreb. 

Han mener ligeledes, at det er sandsynligt, at vi på tidspunkt vil opleve uheldige følger af en sådan sårbarhed.

"Det vil ikke overraske mig, hvis vi på et tidspunkt kommer til at opleve en hændelse, der vil afføde en kontant reaktion fra myndighederne og politikerne, som vil stramme reguleringen af området."

Hvad kunne en sådan en hændelse være?
"Jeg kunne forestille mig en situation, hvor en radiograf, der ved hjælp af en skanner eller lignende radiografisk udstyr skal undersøge patientbilleder fra screeninger, kommer til at overse sygdomme, fordi billedmaterialet er beskadiget som følge af computervirus," siger Chris Gibbs. 

Hospitalsudstyr bliver reguleret af EU-direktivet Medical Devices Directive (MDD), og i Danmark bliver direktivet håndhævet af Sundhedsstyrelsen.

Ligesom Joseph R. Kinery mener Chris Gibbs, at reguleringen på området ikke er fulgt med tiden på alle områder. Men han mener dog ikke, at det er realistisk at forestille sig, at medicinalindustrien helt skal forlade standardsoftware, som eksempelvis Windows, og erstatte det med specialdesignede systemer.

I stedet argumenterer han for en løsning, hvor der også påhviler slutbrugeren et lovkrav om at leve op til såkaldt best practise på sikkerhedsområdet, når softwaren anvendes.

Chris Gibbs er ansat hos et internationalt medicinalfirma i Danmark, men understreger, at han udtaler sig på egne vegne, og at hans holdninger ikke nødvendige reflekterer virksomhedens.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Sundhedsstyrelsen.

Læs også:

Risiko for patienter: Malware kan true danske hospitaler

Danske sygehuse ramt af malware-angreb

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS