Danske sygehuse ramt af malware-angreb

Danske hospitaler har flere gange stiftet bekendskab med computervira, og i enkelte tilfælde er vigtigt udstyr blevet sat ud af drift.

Artikel top billede

Danske hospitaler oplever en løbende trussel fra computervira og andet ondsindet software, og i mindst ét tilfælde har det resulteret i, at skanningudstyr har været sat ud af drift.

Det oplyser Region Midtjylland og Region Hovedstaden til Computerworld.

En risiko som både den amerikanske lægemiddelstyrelse, FDA, samt en professor ved DTU har været ude at advare om.

Hos Region Midtjylland oplyser Frank Neidhardt, der er afdelingschef for indkøb og medicoteknik, at det er en kendt risiko som regionen vurderer, at den fuldt ud har sikret sig mod. 

Men han kan dog også fortælle, at Region Midtjylland tidligere har oplevet, at hospitalsudstyr er blevet inficeret med computervirus. 

"For nogle år siden havde vi et tilfælde med nogle ct-skannere, der blev inficeret. Men det hul blev lukket igen."

"For nogle år siden havde vi et tilfælde med nogle ct-skannere, der blev inficeret. Men det hul blev lukket igen," siger Frank Neidhardt.

En ct-skanner er en avanceret røntgenmaskine, der bruges til at tage avancerede billeder af kroppens organer. Eksempelvis når der skal stilles kræftdiagnoser.

Udstyr taget ud af drift

Ifølge Frank Neidhardt betød inficeringen med computervirus, at CT-scannerne blev taget ud af drift og repareret, som det er tilfældet med alt andet defekt udstyr.

Han understreger, at patienterne ikke på nogen måde blev udsat for en sikkerhedsrisiko.

Også Region Hovedstaden, der driver 13 hospitaler og dermed er Danmarks største hospitalsvæsen, har stiftet bekendtskab med computervira.

Regionen oplyser til Computerworld, at den "ikke oplever virustrusler på det egentlige medicotekniske udstyr", men at den i løbet af de seneste tre år har oplevet fire sager, hvor computere der var forbundet med hospitalsudstyr blev inficeret med virus.

Det understreges dog fra regionens side, at det i alle tilfælde blev opfanget af antivirussystemet og computerne "efterfølgende blev renset uden negative følger".

Udsat for stor risiko

I en tidligere artikel har Joseph R. Kinery, professor i informatik ved DTU, forklaret, at truslen mod hospitalsudstyr især skyldes, at mere og mere udstyr er begyndt at anvende almindelig forbrugersoftware som eksempelvis Windows.

En forklaring, der bakkes op af Frank Neidhardt som mener, at risikoen for at denne type problemer opstår på danske hospitaler er blevet øget i løbet af de seneste år.

""I dag kører mere og mere udstyr i dag på en Microsoft-platform. Det skyldes formodentligt, at det er den billigste måde at udvikle på, men det betyder også, at der er en risiko for, at udstyret bliver inficeret.""

"Tidligere var meget medicinsk udstyr specialudviklet og kørte på eksempelvis unix-platforme. Men i dag kører mere og mere udstyr i dag på en standard Microsoft-platform. Det skyldes formodentligt, at det er den billigste måde at udvikle på, men det betyder også, at der er en risiko for, at udstyret bliver inficeret på samme måde som vores almindelige it-udstyr," siger han.

Hos Region Midtjylland arbejder de derfor også målrettet på at forebygge denne type situationer.

Det sker blandt andet ved at isolere det medicinske udstyr på særlige netværk, hvor adgangen er særligt striks reguleret

"Det er ikke sådan, at en tekniker bare kan komme med sin egen bærbare pc og koble den til udstyret," forsikrer han.

Læs også:
Ny risiko for patienter: Malware kan true danske hospitaler

Professor: Sådan kan it-ragnarok opstå inden et år

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect