Cisco køber sikkerhedsvirksomhed for gigantbeløb

Opkøb af virksomheden Sourcefire, skal gøre amerikanske Cisco stærkere på sikkerhed i skyen.

Artikel top billede

(Foto: Achille M. Bigliardi)

Amerikanske Cisco smider godt 15 milliarder danske kroner på bordet, og køber sikkerhedsvirksomheden Sourcefire. Det skriver computerworld.com.

Opkøbet er sket, fordi Cisco ønsker at styrke virksomhedens sikkerhedsprofil i skyen.

"Ved at kombinere Ciscos produkter med Sourcefires, vil vi kunne tilbyde avanceret beskyttelse mod cyberangreb relateret til hændelser, der sker før, under og efter et angreb - fra enhver enhed til enhver cloud-tjeneste," fortæller Cisco til computerworld.com.

Med opkøbet sikrer Cisco sig virksomhedens 650 medarbejdere og ikke mindst Sourcefires omsætning, der årligt ligger på omkring 1.2 milliarder danske kroner.

Cisco ser forandring i markedet

Ifølge Cisco sker opkøbet fordi, at virksomheden satser på, at flere og flere virksomheder vil satse på skyen og dermed droppe mange on-premise-sikkerhedsløsninger i fremtiden.

"Vi ser nu, at flere lokale sikkerhedsløsninger forsvinder op i skyen, og i mange tilfælde styrer it-afdelingerne ikke selv sikkerheden mere," siger Christopher Young, der er vicepresident for Ciscos sikkerhedsafdeling, og fortsætter:

"Tidligere havde du sikkerhedsprodukter for alt muligt tænkeligt, men i dag er det marked ved at forsvinde."

Her er teknologierne Cisco får fingrene i

Sourcefire, der blev stiftet i 2001, indeholder en lang portefølje af sikkerhedsprodukter, deriblandt kommercielle intrusion detection-systemer (IDS), der holder øje med skadelig trafik, der strømmer ind og ud af dit netværk.

Det er dog ikke kun deciderede kommercielle produkter, som Cisco nu overtager. Sourcefire er nemlig også udvikleren bag open-source-softwaren Snort, der også bruges til at sniffe netværkstrafik.

Men selvom Cisco nu overtager open-source-projektet, vil Snort stadig "forblive frit," siger Sourcefires grundlægger og nuværende tekniske chef, Martin Roesch.

Læs også:

Slut med hjemme-netværk fra Cisco

Cisco: Sådan har vi fået styr på ansattes egne computere

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job