Populær software ramt af kritisk sikkerhedshul

Adobe-software er ramt af et kritisk sårbarhed, som kan misbruges til at overtage kontrollen med din computer. Se video af hullet.

Artikel top billede

Millionvis, hvis ikke milliardvis, af computerbrugere er i farezonen efter fundet af en 0-dags-sårbarhed i Adobe Reader version XI (version 11.0.03) og tidligere versioner.

Sårbarheden kan ifølge sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group bruges af angribere til at overtage folks computere, når de åbner et Adobe Reader-dokument.

Det danske sikkerhedsselskab er eksklusivt kommet i besiddelse af den komplette proof of concept-kode, som ellers først vil blive offentliggjort den 11. september.

"Sårbarheden kan misbruges ved eksempelvis at indlejre kode på en særligt indrettet webside eller ved at sende et særligt udformet dokument via e-mail. Ved åbning af PDF-dokumentet vil ondsindet kode blive afviklet, og kode kan afvikles i hukommelsen med samme rettigheder som den påloggede bruger," skriver sikkerhedsselskabet i et nyhedsbrev.

Har meldt sårbarhed til Adobe

CSIS Security Groups direktør Peter Kruse fortæller til Computerworld, at proof of concept er blevet afleveret til Adobe.

"Det hører sig til, og vi skal ikke offentliggøre noget, før Adobe har haft tid til at kigge på det," fortæller han.

Peter Kruse forventer, at Adobe snarest vil frigive en opdatering, som vil lukke sikkerhedshullet.

Han fortæller også, at det er manden bag initiativet Vulnerability Research Institute, Alexsander Babin, der har fundet sårbarheden og delt detaljerne med CSIS omkring sårbarheden.

Alexsander Babin har samtidig uploadet en video til Youtube, som illustrerer og dokumenterer sårbarheden, som du kan se i det nedenstående klip.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job