Populær software ramt af kritisk sikkerhedshul

Adobe-software er ramt af et kritisk sårbarhed, som kan misbruges til at overtage kontrollen med din computer. Se video af hullet.

Artikel top billede

Millionvis, hvis ikke milliardvis, af computerbrugere er i farezonen efter fundet af en 0-dags-sårbarhed i Adobe Reader version XI (version 11.0.03) og tidligere versioner.

Sårbarheden kan ifølge sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group bruges af angribere til at overtage folks computere, når de åbner et Adobe Reader-dokument.

Det danske sikkerhedsselskab er eksklusivt kommet i besiddelse af den komplette proof of concept-kode, som ellers først vil blive offentliggjort den 11. september.

"Sårbarheden kan misbruges ved eksempelvis at indlejre kode på en særligt indrettet webside eller ved at sende et særligt udformet dokument via e-mail. Ved åbning af PDF-dokumentet vil ondsindet kode blive afviklet, og kode kan afvikles i hukommelsen med samme rettigheder som den påloggede bruger," skriver sikkerhedsselskabet i et nyhedsbrev.

Har meldt sårbarhed til Adobe

CSIS Security Groups direktør Peter Kruse fortæller til Computerworld, at proof of concept er blevet afleveret til Adobe.

"Det hører sig til, og vi skal ikke offentliggøre noget, før Adobe har haft tid til at kigge på det," fortæller han.

Peter Kruse forventer, at Adobe snarest vil frigive en opdatering, som vil lukke sikkerhedshullet.

Han fortæller også, at det er manden bag initiativet Vulnerability Research Institute, Alexsander Babin, der har fundet sårbarheden og delt detaljerne med CSIS omkring sårbarheden.

Alexsander Babin har samtidig uploadet en video til Youtube, som illustrerer og dokumenterer sårbarheden, som du kan se i det nedenstående klip.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S