Populær software ramt af kritisk sikkerhedshul

Adobe-software er ramt af et kritisk sårbarhed, som kan misbruges til at overtage kontrollen med din computer. Se video af hullet.

Artikel top billede

Millionvis, hvis ikke milliardvis, af computerbrugere er i farezonen efter fundet af en 0-dags-sårbarhed i Adobe Reader version XI (version 11.0.03) og tidligere versioner.

Sårbarheden kan ifølge sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group bruges af angribere til at overtage folks computere, når de åbner et Adobe Reader-dokument.

Det danske sikkerhedsselskab er eksklusivt kommet i besiddelse af den komplette proof of concept-kode, som ellers først vil blive offentliggjort den 11. september.

"Sårbarheden kan misbruges ved eksempelvis at indlejre kode på en særligt indrettet webside eller ved at sende et særligt udformet dokument via e-mail. Ved åbning af PDF-dokumentet vil ondsindet kode blive afviklet, og kode kan afvikles i hukommelsen med samme rettigheder som den påloggede bruger," skriver sikkerhedsselskabet i et nyhedsbrev.

Har meldt sårbarhed til Adobe

CSIS Security Groups direktør Peter Kruse fortæller til Computerworld, at proof of concept er blevet afleveret til Adobe.

"Det hører sig til, og vi skal ikke offentliggøre noget, før Adobe har haft tid til at kigge på det," fortæller han.

Peter Kruse forventer, at Adobe snarest vil frigive en opdatering, som vil lukke sikkerhedshullet.

Han fortæller også, at det er manden bag initiativet Vulnerability Research Institute, Alexsander Babin, der har fundet sårbarheden og delt detaljerne med CSIS omkring sårbarheden.

Alexsander Babin har samtidig uploadet en video til Youtube, som illustrerer og dokumenterer sårbarheden, som du kan se i det nedenstående klip.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S