Dette firma er fire år gammelt - og 20 milliarder kroner værd

Er Google med til at puste ny it-boble op?

Artikel top billede

Med nye investeringer fra blandt andet Google er det lille it-firma Über nu angiveligt 20 milliarder kroner værd.

Über er en ganske simpel privat taxa-tjeneste, som vi i Danmark kender det fra samkøringstjenesterne Ants og Gomore. Altså private personer der tjener penge på at tage fremmede med i vognen. Über adskiller sig dog ved, at man kun kan købe pladser i luksusbiler som for eksempel limousiner.

Firmaet blev stiftet i 2009 og blev for halvandet år siden værdisat til cirka to milliarder kroner. Nu kan det være næsten 20 milliarder kroner værd.

Forholdsvist mange penge for en relativ enkel og ikke speciel teknologi-tung tjeneste. Men måske ligger årsagen til den høje vurdering hos de nye investorer.

Hvad vil Google mon med taxaer?

Det er Googles investeringsselskab Google Venture, der blandt andet har lagt penge i Über.

I et blogindlæg filosoferer Übers stiftere over, hvilken nytte man kunne drage af Google.

"...Google er et teknologisk kraftcenter med milliarder af brugere på en række tjenester, der komplementerer os fantastisk. Lige fra Android, Google Maps og selvkørende biler".

Det har fået flere til at spekulere i, om Google betragter Über som en platform til sine selvkørende biler, når de engang er klar til udbredelse. Techcrunch har taget skridtet fuldt ud og skrevet en fiktiv artikel fra fremtiden.

Google og Über kan også bruge hinanden til at påvirke og ændre den eksisterende lovgivning, som over hele verden kolliderer med de nye tjenester. For eksempel kan Airbnb være i strid med hotel-lovgivningen, og tjenester som Über er tidligere blevet anklaget for at drive taxa-virksomhed.

Über er til stede i 16 lande, dog endnu ikke Danmark. Men man kan benytte tjenesten i for eksempel Berlin, Stockholm og München.

LÆS OGSÅ:

11 apps du skal have med på næste rejse

Her er alle de gode taxa-apps

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job