NemID-bagmænd og teleselskaber klar til vild kamp om mobilbetalinger

Snart kan du betale med din smartphone, og der er to store danske løsninger på vej.

Artikel top billede

I fremtiden vil danskerne foretage betalinger via deres mobiltelefoner.

Sådan lyder spådommen fra på den ene side de danske banker samt Nets, der står bag driften af Dankortet og NemID, og på den anden side de danske teleselskaber. 

Begge parter forventer at være klar med hver deres mobil- betalingsløsninger i løbet af det kommende halve år. 

De fire store danske teleselskaber har i fællesskab dannet virksomheden 4T - Mobile Payments, der siden nytår har arbejdet på en betalingsløsning.

Mens Nets ligeledes arbejder på en betalingsløsning, som består af en app, der bliver udviklet for de danske banker og som gør brug af Nets' eksisterende infrastruktur til kortbetalinger. 

Kan skubbe til monopolet

Hos teleselskaberne håber man på, at den teknologiske udvikling giver mulighed for at skubbe til det monopol, som den finansielle sektor traditionelt har haft på betalingsløsninger. 

"Betalinger har i mange år været forbeholdt bankerne, men jeg tror, at du vil se flere og flere spillere, der vil forsøge sig på betalingsformidlingsmarkedet. Det er et marked, der står åbent. Forstået på den måde, at alle, der overholder et givent sæt regler fra Finanstilsynet, kan bede om den nødvendige licens," siger Peter Bredgaard, der er administrerende direktør for 4T. 

En tendens som vi allerede har set i USA, hvor Google har lanceret sin mobile betalingsplatform, Google Wallet, og Twitter-stifteren Jack Dorsey har skabt Square, som bliver brugt hos kaffekæden Starbucks, men som især er populære hos mange mindre virksomheder. 

To-trins-raket fra telebranchen

Allerede i løbet af de næste par måneder vil 4T være klar med første trin af den to-trins-raket, der skal løfte mobilbetalinger ud til danskerne. 

Ifølge Peter Bredgaard vil første trin gøre det muligt at betale for offentlig transport via enten sms eller 4T's app samt foretage betalinger i webshops ved blot at indtaste sit telefonnummer samt et password. Det vil sige, at du med løsningen slipper for at skulle indtaste kortoplysninger, når du skal foretage et indkøb. 

Betalingen vil ikke blive trukket via kundens mobilregning, men fra en konto hos 4T, som brugeren løbende kan indsætte penge på via en app. 

Det næste trin i løsningen vil komme i løbet af 2014, hvor 4T forventer at udrulle en NFC-baseret betalingsløsning, der gør det muligt at foretage betalinger i fysiske butik med en smartphone. 

"Det bliver en fuld mobilisering af dit betalingskort. Det betyder, at vi efterhånden vil være ved det punkt, hvor du kan tage hjemmefra med din telefon som det eneste, du behøver for at klare en hel dag. Det vil sige, at du i fremtiden sandsynligvis vil have dine betalingskort, dine medlemskort og dit kaffekort til Baresso i mobilen i stedet for i din pung," siger Peter Bredgaard

Mobilbetalinger bliver en succes, når disse krav er opfyldt

Der er dog en række krav, der skal være opfyldt, før visionen kan blive realiseret. 

"For det første skal terminalerne ude i butikkerne være klar til at kunne håndtere NFC. Dernæst skal telefonerne være udstyret med NFC og til sidst skal dem, der udsteder betalingsmidler i dag, også have lyst til at gøre dem digitalt tilgængelige på en telefon," siger Peter Bredgaard. 

Han slår samtidig fast, at 4T forventer, at alle faktorerne er indfriet i løbet af 2014. 

Ifølge Peter Bredgaard er Nets en vigtig samarbejdspartner i dette forløb, selvom Nets paradoksalt nok også arbejder på sin egen løsning. 

Nets løsning er en såkaldt white-label-løsning, der bliver udviklet for de danske banker. Det vil sige, at hver bank får en app tilbudt, som banken kan tilpasse med eksempelvis eget logo og egne farver. Og ligesom de almindelige fysiske plastikkort vil de digitale betalingskort på smartphonen også blive udstedt af de enkelte banker. 

"Der vil gå et stykke tid endnu, før hr og fru Danmark får vores "mobile wallet" i hånden. Hvornår det kommer til at ske, vil afhænge af den enkelte bank. Vi tror og håber på, at de første banker vil være klar til at udstede deres udgaver af app'en ved årsskiftet, men det er naturligvis ikke noget, som vi kan garantere," siger Kristian Thure Sørensen, der er chef for Nets afdeling for mobilløsninger. 

Mere end bare en app

Nets administrerer i forvejen NemID-løsningen herhjemme samt de løsninger, der ligger til grund for driften af betalingskort i Norden.

Den know-how afspejler sig ifølge Kristian Thure Sørensen også i den nye mobil-betalings-løsning, der ifølge Nets er langt mere end blot en app. 

"Vores kernekompetence ligger spadestikket dybere end bare app-niveauet. Vores kerneydelser er hele integrationen med sikkerhedssystemer, administrationssystemer og selvfølgelig integrationen med betalingsterminalerne," siger han. 

Holder den tidsplan, som Nets udstikker, ser det altså ud til, at de vil være først med en mobil betalingsløsning i fysiske butikker. 

Men det giver ikke nødvendigvis Nets og bankerne bedre kort på hånden i kampen om forbrugernes gunst, mener Peter Bredgaard fra 4T. 

"Dem der kommer først får helt sikkert noget ekstra opmærksomhed, men det er også dem, der skal uddanne danskerne i, hvad det her går ud på. Så jeg tror ikke nødvendigvis, at det er en fordel at være 'first mover'. I sidste ende er det kvaliteten af produktet, der bliver afgørende," siger han.

Private kan dog allerede nu foretage mobile betalinger til hinanden med løsningerne MobilePay og Swipp. MobilePay er udviklet af Danske Bank og er allerede downloadet af mere end 430.000 danskere, mens de resterende banker i Danmark står bag Swipp.

Danske Bank har dog for nylig lovet, at det på sigt også vil blive muligt at betale med MobilePay i butikker.

Læs også:
Nu skal danskerne lære at betale med mobilen 

Din mobil forandres for altid: Her er de hotteste trends

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cloud

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sæt dit præg på netværksteknologi – bliv en del af vores team i Cyberdivisionen, Hvidovre

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du være med til at udvikle PETs ITSM-platform?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S