Nu skal danskerne lære at betale med mobilen

Fire store danske teleoperatører danner et nyt selskab, der skal stå for fremtidens mobilbetaling.

Artikel top billede

Sidste år gik de fire store teleselskaber TDC, Telenor, Telia og 3 sammen om at udvikle en betalingssløsning til mobiltelefoner. Nu er samarbejdet gået ind i den næste fase, hvor man har etableret et fælles selskab, som skal udrulle mobilbetaling til danskerne. Selskabet har endnu ikke fået et navn, men Peter Bredgaard er udpeget som adm. direktør.

"Efterspørgslen efter mobilbetaling er stærkt stigende. Med den unikke mulighed for at samle alle teleoperatørernes viden om mobilbetaling kan vi imødekomme behovet for brugervenlig og sikker mobilbetaling," siger Peter Bredgaard, der starter i jobbet den 1. januar.

De mobile betalingsløsninger skal lanceres i tre faser. I første fase overgår de eksisterende mobilbetalinger, som f.eks. betaling af billetter, afstemninger og donationer, til det nye selskab. Beløbet trækkes enten via telefonregningen eller via kundens bankkonto. Det betyder også, at erhvervskunder får mulighed for at foretage private sms-køb.
 
I anden fase indføres mobilbetaling i forbindelse med e-handel. Når en kunde køber en vare på nettet og når frem til siden med betaling, vil mobilbetaling være en af mulighederne. Kunden skal blot indtaste sit mobilnummer og bekræfte købet med en pinkode. Pengene trækkes på kundens bankkonto.
 
I tredje fase kan kunden tilføje andre kort til den mobile tegnebog - det kunne være medlemskort til fitnesscenter eller kontokort til stormagasiner. På længere sigt vil man også bruge NFC (Near Field Communication) teknologi, men det kræver, at den nødvendige infrastruktur først skal være på plads.

"Lige nu er vi en fase, hvor danskerne er i fuld gang med at tage mobilbetaling til sig. Næste fase bliver at fintune produktet, så kunderne oplever et produkt med høj sikkerhed kombineret med højere brugervenlighed og flere services end i dag, hvor det stadig kun er et begrænset udvalg af varer, der kan betales med mobiltelefonen," siger Peter Bredgaard.

Det nye joint-venture skal fungere som et selvstændigt selskab med egen bestyrelse, hvor de fire teleselskaber hver har en repræsentant i bestyrelsen.

Ifølge en undersøgelse fra YouGov Zapera har 19 pct. af danskerne haft deres debut med mobil betaling i de sidste seks måneder. Halvdelen af danskerne har prøvet at købe billetter med telefonen, og lidt flere har deltaget i sms-afstemninger.

Læses lige nu

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS