Nu skal danskerne lære at betale med mobilen

Fire store danske teleoperatører danner et nyt selskab, der skal stå for fremtidens mobilbetaling.

Artikel top billede

Sidste år gik de fire store teleselskaber TDC, Telenor, Telia og 3 sammen om at udvikle en betalingssløsning til mobiltelefoner. Nu er samarbejdet gået ind i den næste fase, hvor man har etableret et fælles selskab, som skal udrulle mobilbetaling til danskerne. Selskabet har endnu ikke fået et navn, men Peter Bredgaard er udpeget som adm. direktør.

"Efterspørgslen efter mobilbetaling er stærkt stigende. Med den unikke mulighed for at samle alle teleoperatørernes viden om mobilbetaling kan vi imødekomme behovet for brugervenlig og sikker mobilbetaling," siger Peter Bredgaard, der starter i jobbet den 1. januar.

De mobile betalingsløsninger skal lanceres i tre faser. I første fase overgår de eksisterende mobilbetalinger, som f.eks. betaling af billetter, afstemninger og donationer, til det nye selskab. Beløbet trækkes enten via telefonregningen eller via kundens bankkonto. Det betyder også, at erhvervskunder får mulighed for at foretage private sms-køb.
 
I anden fase indføres mobilbetaling i forbindelse med e-handel. Når en kunde køber en vare på nettet og når frem til siden med betaling, vil mobilbetaling være en af mulighederne. Kunden skal blot indtaste sit mobilnummer og bekræfte købet med en pinkode. Pengene trækkes på kundens bankkonto.
 
I tredje fase kan kunden tilføje andre kort til den mobile tegnebog - det kunne være medlemskort til fitnesscenter eller kontokort til stormagasiner. På længere sigt vil man også bruge NFC (Near Field Communication) teknologi, men det kræver, at den nødvendige infrastruktur først skal være på plads.

"Lige nu er vi en fase, hvor danskerne er i fuld gang med at tage mobilbetaling til sig. Næste fase bliver at fintune produktet, så kunderne oplever et produkt med høj sikkerhed kombineret med højere brugervenlighed og flere services end i dag, hvor det stadig kun er et begrænset udvalg af varer, der kan betales med mobiltelefonen," siger Peter Bredgaard.

Det nye joint-venture skal fungere som et selvstændigt selskab med egen bestyrelse, hvor de fire teleselskaber hver har en repræsentant i bestyrelsen.

Ifølge en undersøgelse fra YouGov Zapera har 19 pct. af danskerne haft deres debut med mobil betaling i de sidste seks måneder. Halvdelen af danskerne har prøvet at købe billetter med telefonen, og lidt flere har deltaget i sms-afstemninger.

Læses lige nu

    KMD A/S

    AI Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Nordjylland

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S