Danske Bank satser stort på MobilePay: Forlænger gratis periode

Den populære MobilePay-app får lang gratis-periode og nye funktioner.

Artikel top billede

Danske Bank har haft stor succes med sin mobil-betalings-app, MobilePay, og den succes forsøger banken nu at cementere ved at udvide den periode, hvor det er gratis at bruge app'en. 

Ved lanceringen oplyste Danske Bank, at det ville være gratis at bruge MobilePay frem til udgangen af 2013, men at brugerne herefter måtte forberede sig på, at det ville koste et mindre gebyr at bruge app'en, hvis de ikke i forvejen var kunder i banken. 

Men den gratis periode har Danske Bank nu valgt at forlænge helt frem til januar 2016, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten

Har 430.000 brugere 

Selvom MobilePay er Danske Banks egen løsning, kan kunder i andre banker også bruge den, og indtil videre har 430.000 danskere hentet app'en. Ved at udvide den gratis periode håber Danske Bank på at kunne nå op på 1 million brugere. 

"For kunder i banken vil det fortsat være gratis. Derudover har vi besluttet at gøre det gratis for den første million brugere at anvende MobilePay helt frem til januar 2016," siger Danske Banks vicedirektør, Jesper Nielsen, til Morgenavisen Jyllands-Posten. 

Når brugerne har opbrugt deres gratisperiode, skal de betale 0,10 kr per overførelse. 

Butikssløsning på vej

I løbet af den kommende tid forventer Danske Bank desuden at komme med en erhvervsløsning, der gør det muligt for brugerne at betale med MobilePay-app'en i udvalgte butikker. 

Indtil videre findes MobilePay kun til iPhone og Android-telefoner, men Danske Bank oplyser til Jyllands-Posten, at der også er en Windows Phone-app på vej. 

Danske Bank oplyser desuden, at der indtil videre er blevet overført 120 millioner kroner via MobilePay, og at det gennemsnitlige beløb per transaktion er 158 kroner.



Læs også:
Ugens app: Ny app gør det totalt let at sende penge

 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S