Twitters grundlægger: Sådan førte min nørdede barndom mig til succes

I et tv-program fortæller Twitters grundlægger, Jack Dorsey, om, hvordan hans nørdede barndom førte til grundlæggelsen af Twitter.

Artikel top billede

Foto: Joi, CC BY 2.0 (Foto: Joi Ito)

Da Twitters grundlægger Jack Dorsey gik i skole, var han ikke som de fleste børn.

I et nyt interview med det amerikanske tv-program 60 Minutes fortæller han, hvordan han som barn havde særegne og nørdede interesser, der var med til at skabe fundamentet for den revolutionerende sociale medie-tjeneste, som han senere var med til at skabe.

Inspireret af politi-radio

Mens mange andre børn interesserer sig for sportshelte og rocksterner, brugte den unge Dorsey store dele af sin barndom alene på sit værelse i selskab med en politiskanner. 

Her blev Jack Dorsey, der selv led af talevanskeligheder, fascineret af, hvordan politi og redningsfolk afgav ekstremt korte og præcise beskeder over radioen.

Han kunne hele tiden følge med i, hvad den enkelte politibil eller redningskøretøj foretog sig, og hvor det befandt sig.

"De talte altid om, hvor de kom fra, hvor de var på vej hen og hvor de var nu. Og det var her, ideen til Twitter kom fra. I dag har vi alle mobiltelefoner, hvor vi ved hjælp af korte beskeder på akkurat samme måde kan fortælle resten af verden, hvad vi laver," siger han i 60 Minutes.

Herudover var Jack Dorsey også ekstremt interesseret i jernbaner og kort, og han tegnede ofte sine egne meget detaljerede bykort.

Fascinationen af redningskøretøjer og kort forenede han blandt andet ved, at han som barn lavede en digital tjeneste, hvor det var muligt at følge udrykningskøretøjer på et kort.

Kommunikationsvanskeligheder

I interviewet fortæller Dorsey desuden om, hvordan hans interesse for digital kommunikation står i skærende kontrast til hans egne kommunikationsevner.

"Nogle gange er jeg tavs, og det kan gøre folk utilpasse, fordi de ikke ved, hvad jeg tænker på. Føler jeg mig som en ekspert i at føre normale face-to-face-samtaler? Absolut ikke. Det er ikke en normal situation for mig," siger han.

Selv om kommunikationsevnerne kan svigte for Jack Dorsey, afholder det ham ikke fra at have ambitioner om i fremtiden at gøre karriere i politik, hvor verbal kommunikation som bekendt plejer at spille en afgørende rolle .

I interviewet med 60 Minutes fortæller Dorsey nemlig om sin kærlighed til New York, og noget overraskende, fortæller han, at han har ambitioner om at gå efter borgmesterposten i New York.

En ambition han også tidligere har givet udtryk i et interview med det amerikanske magasin Vanity Fair.

Selv om New York skal have en ny borgmester til november, hvor den nuværende borgmester Michael Bloomberg træder tilbage, bliver det dog næppe i den nærmeste fremtid, at Dorsey stiller op. I øjeblikket har han bopæl i San Francisco, hvor han ud over Twitter også driver virksomheden Square, der beskæftiger sig med digitale betalinger.  

Du kan se interviewet herunder eller ved at besøge 60 Minutes hjemmeside.

Læs også:
Slut med at drille nørderne - udviklere er fremtidens rockstjerner og håndværkere

8 succes-virksomheder: Sådan droppede vi møgprodukterne og overtog verden 

Den nye verdens-elite består af it-stjerner - se dem alle her

Mere om samme emne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S