Twitters grundlægger: Sådan førte min nørdede barndom mig til succes

I et tv-program fortæller Twitters grundlægger, Jack Dorsey, om, hvordan hans nørdede barndom førte til grundlæggelsen af Twitter.

Artikel top billede

Foto: Joi, CC BY 2.0 (Foto: Joi Ito)

Da Twitters grundlægger Jack Dorsey gik i skole, var han ikke som de fleste børn.

I et nyt interview med det amerikanske tv-program 60 Minutes fortæller han, hvordan han som barn havde særegne og nørdede interesser, der var med til at skabe fundamentet for den revolutionerende sociale medie-tjeneste, som han senere var med til at skabe.

Inspireret af politi-radio

Mens mange andre børn interesserer sig for sportshelte og rocksterner, brugte den unge Dorsey store dele af sin barndom alene på sit værelse i selskab med en politiskanner. 

Her blev Jack Dorsey, der selv led af talevanskeligheder, fascineret af, hvordan politi og redningsfolk afgav ekstremt korte og præcise beskeder over radioen.

Han kunne hele tiden følge med i, hvad den enkelte politibil eller redningskøretøj foretog sig, og hvor det befandt sig.

"De talte altid om, hvor de kom fra, hvor de var på vej hen og hvor de var nu. Og det var her, ideen til Twitter kom fra. I dag har vi alle mobiltelefoner, hvor vi ved hjælp af korte beskeder på akkurat samme måde kan fortælle resten af verden, hvad vi laver," siger han i 60 Minutes.

Herudover var Jack Dorsey også ekstremt interesseret i jernbaner og kort, og han tegnede ofte sine egne meget detaljerede bykort.

Fascinationen af redningskøretøjer og kort forenede han blandt andet ved, at han som barn lavede en digital tjeneste, hvor det var muligt at følge udrykningskøretøjer på et kort.

Kommunikationsvanskeligheder

I interviewet fortæller Dorsey desuden om, hvordan hans interesse for digital kommunikation står i skærende kontrast til hans egne kommunikationsevner.

"Nogle gange er jeg tavs, og det kan gøre folk utilpasse, fordi de ikke ved, hvad jeg tænker på. Føler jeg mig som en ekspert i at føre normale face-to-face-samtaler? Absolut ikke. Det er ikke en normal situation for mig," siger han.

Selv om kommunikationsevnerne kan svigte for Jack Dorsey, afholder det ham ikke fra at have ambitioner om i fremtiden at gøre karriere i politik, hvor verbal kommunikation som bekendt plejer at spille en afgørende rolle .

I interviewet med 60 Minutes fortæller Dorsey nemlig om sin kærlighed til New York, og noget overraskende, fortæller han, at han har ambitioner om at gå efter borgmesterposten i New York.

En ambition han også tidligere har givet udtryk i et interview med det amerikanske magasin Vanity Fair.

Selv om New York skal have en ny borgmester til november, hvor den nuværende borgmester Michael Bloomberg træder tilbage, bliver det dog næppe i den nærmeste fremtid, at Dorsey stiller op. I øjeblikket har han bopæl i San Francisco, hvor han ud over Twitter også driver virksomheden Square, der beskæftiger sig med digitale betalinger.  

Du kan se interviewet herunder eller ved at besøge 60 Minutes hjemmeside.

Læs også:
Slut med at drille nørderne - udviklere er fremtidens rockstjerner og håndværkere

8 succes-virksomheder: Sådan droppede vi møgprodukterne og overtog verden 

Den nye verdens-elite består af it-stjerner - se dem alle her

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S