Atea-boss: Så længe bliver jeg i stolen

It-giganten har sat jagten på ny dansk direktør på stand by.

Artikel top billede

Oven i jobbet som Ateas koncernchef vil Claus Hougesen foreløbig også passe jobbet som boss i den danske afdeling.

It-giganten Ateas koncernchef Claus Hougesen har bevilget sig selv en tænkepause, mens han overvejer, hvordan han kan finde en afløser til posten som direktør i Atea Danmark. Frem til nytår er derfor ham selv, der står ved roret i den danske forretning.

Jobbet som chef for de 1.400 hundrede danske medarbejdere blev ledigt i sidste måned, da Lars Johansson meget pludseligt forlod koncernen efter kun halvandet år.

Men ifølge Claus Hougesen er man overhovedet ikke gået i gang med at søge efter en afløser. Han vil heller ikke give noget bud på, om jobbet som Ateas danske chef skal besættes med en intern kandidat.

"Jeg er administrerende direktør i det danske selskab, og det har jeg tænkt mig at være i hvert fald indtil årsskiftet. Nu kører vi året færdig. Jeg sidder i stolen et halvt års tid, og så begynder vi at kigge efter en afløser i det nye år," siger Claus Hougesen.

Under tænkepausen nyder Hougesen efter eget udsagn at være kommet tættere på den daglige forretning.

"Det er fantastisk at få muld under neglene. Vi har en masse dygtige medarbejdere, som jeg kommer lidt tættere på. Det nyder jeg rigtig meget," siger Claus Hougesen.

Han har ikke noget konkret bud på, hvilken profil der vil passe til jobbet som dansk direktør, og han vil ikke afvise, at man ender med at vælge en intern kandidat til jobbet.

"Der er mange, der har meldt sig som interesserede. Så vi udelukker ikke noget. Kan en virksomhed rekruttere internt, som Dansk Bank lige har gjort, så er der ikke nogen oplæringsperiode. Så alle muligheder er åbne," siger Claus Hougesen.

I sidste uge var der i svenske medier forlydender om, at Atea er på vej til at købe sin svenske konkurrent Dustin. Den sag ønsker Claus Hougesen ikke at kommentere, da han er bundet af børsreglerne.

"Så får jeg bare en bøde," lyder det fra Atea-chefen.

Læs også:

Topchef ude af Atea med omgående virkning

Her er de danske generaler i Atea-imperiet

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos