Hardware-veteran siger farvel til Atea

Erfaren hardware-sælger skifter spor og skal nu sælge software og services for Microsoft.

Artikel top billede

Brian Trolle skifter 1. november kasket og forlader Atea til fordel for et job hos Microsoft Danmark.

48-årige Brian Trolle fik kun lidt mere end et år i jobbet som leder af Ateas afdeling for salg af server-storage og skifter pr. 1. november til et job som chef for salget til mellemstore kunder (corporate accounts) hos Microsoft.

"Nu har jeg arbejdet med infrastruktur i 30 år både som slutkunde, producent og forhandler, og jeg har i et stykke tid overvejet, om jeg skulle prøve softwaredelen. Så nu kaster jeg mig ud på dybt vand og skal arbejde med software og service. Så det bliver meget spændende," lyder det fra Brian Trolle, som hos Microsoft erstatter Stig Orloff, der tidligere i år gik til et job som salgsdirektør hos A Gain Crayon.

Brian Trolle har tidligere slået sine folder hos it-forhandleren Datacon, ligesom han af flere omgange har arbejdet for HP.

Han understreger, at hans farvel til Atea efter kun et års ansættelse sker uafhængigt af den netop overståede fyringsrunde, hvor storforhandleren skilte sig af med godt 100 ud af 1.400 medarbejdere i sin danske afdeling.

Den næste måned skal han bruge på at aflevere sine opgaver til sine kolleger hos Atea.

"Det har været et rigtig hårdt og spændende år hos Atea, men det har virkelig også været lærerigt. Jeg har været inddraget i beslutninger om strategiske leverandører og vækstplaner og har i det hele taget haft et kæmpestort ansvar," siger han.

"I mit nye job får jeg knap så mange medarbejdere, men til gengæld et større budgetansvar, og Microsoft er jo en af nøglespillerne, der er med til at sætte agendaen i den transformation, branchen er i lige nu. Men jeg skal ikke bruge så mange timer, som jeg har gjort det sidste år. Det er helt sikkert," siger Brian Trolle med et smil.

Læs også:

Derfor massefyrer Atea

Atea fyrer folk efter overtagelse af opgaver fra CSC

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect