Hardware-veteran siger farvel til Atea

Erfaren hardware-sælger skifter spor og skal nu sælge software og services for Microsoft.

Artikel top billede

Brian Trolle skifter 1. november kasket og forlader Atea til fordel for et job hos Microsoft Danmark.

48-årige Brian Trolle fik kun lidt mere end et år i jobbet som leder af Ateas afdeling for salg af server-storage og skifter pr. 1. november til et job som chef for salget til mellemstore kunder (corporate accounts) hos Microsoft.

"Nu har jeg arbejdet med infrastruktur i 30 år både som slutkunde, producent og forhandler, og jeg har i et stykke tid overvejet, om jeg skulle prøve softwaredelen. Så nu kaster jeg mig ud på dybt vand og skal arbejde med software og service. Så det bliver meget spændende," lyder det fra Brian Trolle, som hos Microsoft erstatter Stig Orloff, der tidligere i år gik til et job som salgsdirektør hos A Gain Crayon.

Brian Trolle har tidligere slået sine folder hos it-forhandleren Datacon, ligesom han af flere omgange har arbejdet for HP.

Han understreger, at hans farvel til Atea efter kun et års ansættelse sker uafhængigt af den netop overståede fyringsrunde, hvor storforhandleren skilte sig af med godt 100 ud af 1.400 medarbejdere i sin danske afdeling.

Den næste måned skal han bruge på at aflevere sine opgaver til sine kolleger hos Atea.

"Det har været et rigtig hårdt og spændende år hos Atea, men det har virkelig også været lærerigt. Jeg har været inddraget i beslutninger om strategiske leverandører og vækstplaner og har i det hele taget haft et kæmpestort ansvar," siger han.

"I mit nye job får jeg knap så mange medarbejdere, men til gengæld et større budgetansvar, og Microsoft er jo en af nøglespillerne, der er med til at sætte agendaen i den transformation, branchen er i lige nu. Men jeg skal ikke bruge så mange timer, som jeg har gjort det sidste år. Det er helt sikkert," siger Brian Trolle med et smil.

Læs også:

Derfor massefyrer Atea

Atea fyrer folk efter overtagelse af opgaver fra CSC

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job