Hosting-veteran klar til ambitiøst comeback

Efter halvandet år på udskiftningsbænken teamer gammel Microsoft-darling op med ny partner.

Artikel top billede

Ambitionerne fejler ikke noget for det nye makkerpar i Venzo-gruppen, Jakob Norup (th) og Dennis Meldhedegaard- Nielsen.

Den københavnske konsulenthus Venzo udvider nu forretningen med cloud- og hostingløsninger i det nystiftede selskab Venzo Hosting.

Direktør for det nye initiativ er Jakob Norup. Han har tidligere slået sine folder i den østjyske forhandler Hostnordic, som han forlod for godt et år siden efter uenighed om forretningsstrategien. Men efter en udstået konkurrenceklausul er han nu klar til at bygge en ny forretning fra bunden.

Sammen med sin nye partner og direktør i Venzo, Dennis Meldhedegaard-Nielsen, forventer Jakob Norup, at det nye partnerskab indenfor de næste par år kan fordoble omsætningen for den samlede Venzo-gruppe til i alt 100 millioner kroner.

Det primære fokus kommer til at ligge på den type offentlige og private kunder, som eksempelvis Skat, Nordea og en række regioner og kommuner, der i dag udgør kernen i Venzos forretning.

"Vi vil rigtigt gerne ind på markedet for de rigtigt store kunder, og vores ambition er, at vi om tre-fire år kan bide skeer med de helt store udbydere som CSC, KMD, TDC Hosting og NNIT. Vi kan desuden gå i markedet med et attraktivt tilbud, som også retter sig mod den type kunder og samarbejdspartnere, som jeg tidligere har haft erfaring med," siger Jakob Norup.

De to nybagte partnere har allerede gennem Venzo og Hostnordic gjort sig bemærket som markante Microsoft-partnere med flere kåringer som bedste danske partnere indenfor systemintegration og hosting.

"Vi har brug for kræfter udefra, der både komplementerer og supplerer Venzos nuværende forretning og tilfører den rette iværksætterånd, så vi fortsat kan udvikle og vækste de forretninger, vi involverer os i. Det er der i høj grad lagt op til med Jakob ombord," siger Dennis Meldhedegaard-Nielsen.

Samtidig med starten på Venzo Hosting åbner Venzo et selvstændigt kontor i Aarhus, som udover det nye hosting-ben også skal fungere som salgskontor fo r Venzos øvrige aktiviteter.

Læs også:

Så mange topchefer forlod jobbet i 2012

Venzo-direktør har talent for netværk

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura