Hosting-veteran klar til ambitiøst comeback

Efter halvandet år på udskiftningsbænken teamer gammel Microsoft-darling op med ny partner.

Artikel top billede

Ambitionerne fejler ikke noget for det nye makkerpar i Venzo-gruppen, Jakob Norup (th) og Dennis Meldhedegaard- Nielsen.

Den københavnske konsulenthus Venzo udvider nu forretningen med cloud- og hostingløsninger i det nystiftede selskab Venzo Hosting.

Direktør for det nye initiativ er Jakob Norup. Han har tidligere slået sine folder i den østjyske forhandler Hostnordic, som han forlod for godt et år siden efter uenighed om forretningsstrategien. Men efter en udstået konkurrenceklausul er han nu klar til at bygge en ny forretning fra bunden.

Sammen med sin nye partner og direktør i Venzo, Dennis Meldhedegaard-Nielsen, forventer Jakob Norup, at det nye partnerskab indenfor de næste par år kan fordoble omsætningen for den samlede Venzo-gruppe til i alt 100 millioner kroner.

Det primære fokus kommer til at ligge på den type offentlige og private kunder, som eksempelvis Skat, Nordea og en række regioner og kommuner, der i dag udgør kernen i Venzos forretning.

"Vi vil rigtigt gerne ind på markedet for de rigtigt store kunder, og vores ambition er, at vi om tre-fire år kan bide skeer med de helt store udbydere som CSC, KMD, TDC Hosting og NNIT. Vi kan desuden gå i markedet med et attraktivt tilbud, som også retter sig mod den type kunder og samarbejdspartnere, som jeg tidligere har haft erfaring med," siger Jakob Norup.

De to nybagte partnere har allerede gennem Venzo og Hostnordic gjort sig bemærket som markante Microsoft-partnere med flere kåringer som bedste danske partnere indenfor systemintegration og hosting.

"Vi har brug for kræfter udefra, der både komplementerer og supplerer Venzos nuværende forretning og tilfører den rette iværksætterånd, så vi fortsat kan udvikle og vækste de forretninger, vi involverer os i. Det er der i høj grad lagt op til med Jakob ombord," siger Dennis Meldhedegaard-Nielsen.

Samtidig med starten på Venzo Hosting åbner Venzo et selvstændigt kontor i Aarhus, som udover det nye hosting-ben også skal fungere som salgskontor fo r Venzos øvrige aktiviteter.

Læs også:

Så mange topchefer forlod jobbet i 2012

Venzo-direktør har talent for netværk

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network