Hosting-veteran klar til ambitiøst comeback

Efter halvandet år på udskiftningsbænken teamer gammel Microsoft-darling op med ny partner.

Artikel top billede

Ambitionerne fejler ikke noget for det nye makkerpar i Venzo-gruppen, Jakob Norup (th) og Dennis Meldhedegaard- Nielsen.

Den københavnske konsulenthus Venzo udvider nu forretningen med cloud- og hostingløsninger i det nystiftede selskab Venzo Hosting.

Direktør for det nye initiativ er Jakob Norup. Han har tidligere slået sine folder i den østjyske forhandler Hostnordic, som han forlod for godt et år siden efter uenighed om forretningsstrategien. Men efter en udstået konkurrenceklausul er han nu klar til at bygge en ny forretning fra bunden.

Sammen med sin nye partner og direktør i Venzo, Dennis Meldhedegaard-Nielsen, forventer Jakob Norup, at det nye partnerskab indenfor de næste par år kan fordoble omsætningen for den samlede Venzo-gruppe til i alt 100 millioner kroner.

Det primære fokus kommer til at ligge på den type offentlige og private kunder, som eksempelvis Skat, Nordea og en række regioner og kommuner, der i dag udgør kernen i Venzos forretning.

"Vi vil rigtigt gerne ind på markedet for de rigtigt store kunder, og vores ambition er, at vi om tre-fire år kan bide skeer med de helt store udbydere som CSC, KMD, TDC Hosting og NNIT. Vi kan desuden gå i markedet med et attraktivt tilbud, som også retter sig mod den type kunder og samarbejdspartnere, som jeg tidligere har haft erfaring med," siger Jakob Norup.

De to nybagte partnere har allerede gennem Venzo og Hostnordic gjort sig bemærket som markante Microsoft-partnere med flere kåringer som bedste danske partnere indenfor systemintegration og hosting.

"Vi har brug for kræfter udefra, der både komplementerer og supplerer Venzos nuværende forretning og tilfører den rette iværksætterånd, så vi fortsat kan udvikle og vækste de forretninger, vi involverer os i. Det er der i høj grad lagt op til med Jakob ombord," siger Dennis Meldhedegaard-Nielsen.

Samtidig med starten på Venzo Hosting åbner Venzo et selvstændigt kontor i Aarhus, som udover det nye hosting-ben også skal fungere som salgskontor fo r Venzos øvrige aktiviteter.

Læs også:

Så mange topchefer forlod jobbet i 2012

Venzo-direktør har talent for netværk

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS