Ny Surface er udsolgt inden lanceringen - næsten da

Skuffende salg betød, at Microsoft brændte inde med et stort antal af den første version af tablet-pc'en Surface. Nu melder it-giganten om "næsten udsolgt" af den kommende Surface 2.

Artikel top billede

Hvem skulle nu have troet det?

Her få uger før Microsoft frigiver sin nye og forbedrede udgave af tablet-pc'en Surface, advarer selskabet nu om "begrænset tilgængelighed" af de nye Surface-modeller.

Efter planen frigiver Microsoft Surface 2 den 22. oktober - henholdsvis i en 64 GB-model af Surface, plus en 256 GB og en 512 GB model af Surface 2 Pro.

Men ifølge Microsofts amerikanske chef for Surface-salget Brian Hall er de nye modeller af Surface 2 "tæt på at være udsolgt" i Microsoft egen online-butik. Det skriver amerikanske CRN.

I et blog-indlæg skriver Brian Hall, at man hos Microsoft er "ret glad" for situationen, Han oplyser dog ikke, om den påståede mangel på nye Surface-tablets skyldes øget efterspørgsel fra kunderne, eller om der er produceret færre enheder end af forgængeren.

I sit seneste kvartalsregnskab fra juli måtte Microsoft nedskrive lagerværdien af de første Surface-modeller med mere end fem milliarder kroner.

Surface 2 kommer på hylderne i Microsofts amerikanske retailbutikker samtidig med lanceringen i Danmark. Ligesom i USA har Microsoft herhjemme valgt at fastholde en salgsmodel, hvor Surface kun bliver tilgængelig via de største retailkæder samt gennem de to store forhandlere Dustin og Atea. Det har ført til kritik fra mindre it-forhandlere.

Samtidig kritiseres Surface-tabletten for at mangle en række af de applikationer og services, som er tilgængelige i de konkurrerende mobility-universer fra Apple og Android.

Pt. er omkring 100.000 apps tilgængelige i Surface-optimerede versioner, men Microsoft arbejder hårdt for at lokke udviklere til at kaste sig over udvikling af apps til Microsofts tablets.

Læs også:

Her er dommen over Microsofts nye Surface-modeller

Analytiker: Microsoft skyder sig selv i foden

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job