Ny Surface er udsolgt inden lanceringen - næsten da

Skuffende salg betød, at Microsoft brændte inde med et stort antal af den første version af tablet-pc'en Surface. Nu melder it-giganten om "næsten udsolgt" af den kommende Surface 2.

Artikel top billede

Hvem skulle nu have troet det?

Her få uger før Microsoft frigiver sin nye og forbedrede udgave af tablet-pc'en Surface, advarer selskabet nu om "begrænset tilgængelighed" af de nye Surface-modeller.

Efter planen frigiver Microsoft Surface 2 den 22. oktober - henholdsvis i en 64 GB-model af Surface, plus en 256 GB og en 512 GB model af Surface 2 Pro.

Men ifølge Microsofts amerikanske chef for Surface-salget Brian Hall er de nye modeller af Surface 2 "tæt på at være udsolgt" i Microsoft egen online-butik. Det skriver amerikanske CRN.

I et blog-indlæg skriver Brian Hall, at man hos Microsoft er "ret glad" for situationen, Han oplyser dog ikke, om den påståede mangel på nye Surface-tablets skyldes øget efterspørgsel fra kunderne, eller om der er produceret færre enheder end af forgængeren.

I sit seneste kvartalsregnskab fra juli måtte Microsoft nedskrive lagerværdien af de første Surface-modeller med mere end fem milliarder kroner.

Surface 2 kommer på hylderne i Microsofts amerikanske retailbutikker samtidig med lanceringen i Danmark. Ligesom i USA har Microsoft herhjemme valgt at fastholde en salgsmodel, hvor Surface kun bliver tilgængelig via de største retailkæder samt gennem de to store forhandlere Dustin og Atea. Det har ført til kritik fra mindre it-forhandlere.

Samtidig kritiseres Surface-tabletten for at mangle en række af de applikationer og services, som er tilgængelige i de konkurrerende mobility-universer fra Apple og Android.

Pt. er omkring 100.000 apps tilgængelige i Surface-optimerede versioner, men Microsoft arbejder hårdt for at lokke udviklere til at kaste sig over udvikling af apps til Microsofts tablets.

Læs også:

Her er dommen over Microsofts nye Surface-modeller

Analytiker: Microsoft skyder sig selv i foden

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S