Kapløb om kæmpe it-kontrakt: Her er favorit-feltet

Disse it-forhandlere er favoritter til at vinde millionkontrakter, når SKI samler to pc-aftaler under en hat.

Artikel top billede

Otte leverandører bliver til tre, når Staten og Kommunernes Indkøbsservice til foråret afgør, hvilke leverandører der fremover bliver lukket ind på en helt ny indkøbsaftale for pc-udstyr og tablets.

Den nye aftale går under navnet 02.02 og har dermed arvet navnet fra en eksisterende indkøbsaftale for pc-standard-arbejdspladser. Men i realiteten er det tale om, at SKI nu slår 02.02-aftalen sammen med søster-aftalen 02.04 - Computere.

I det foreløbige udbudsmateriale kræver SKI, at tilbudsgiverne disker op med et bredt varesortiment på tværs af produktkategorier og med op til fem forskellige producentnavne.

Aftalen forventes ifølge SKI at skabe en omsætning på op mod 150 millioner kroner i det første år. Derudover har SKI option på at forlænge aftalen i op til yderligere tre år.

Kapløb og favoritter

Kapløbet starter for alvor 17. december, som er fristen for at være i den såkaldte prækvalifikation. Herefter udpeger SKI udpeger fem finalister, inden man efter nytår endeligt udpeger de tre leverandører, som bliver lukket ind i varmen.

Kravet om et bredt produktsortiment udelukker på forhånd tilbud fra enkelt-producenter, som eksempelvis HP, Samsung, Lenovo og Dell, hvoraf de to sidstnævnte i dag er leverandører på den eksisterende 02.02-aftale sammen med Atea.

Producenterne vil derfor være henvist til at tilbyde sig indirekte gennem de tilbud, som kommer fra forhandlere, der kan stykke et bredt varesortiment sammen.

Ifølge flere forhandlere vil SKI's krav om bredde også af sig selv indskrænke feltet til en række af de større forhandlere på markedet som eksempelvis Dustin, KMD og Atea.

Tidligere i denne måned kritiserede en række forhandlere SKI's oplæg til den ny aftale, fordi SKI efter forhandlernes opfattelse havde lagt op til, at kun én leverandør ville blive lukket ind på aftalen.

Den kritik har SKI nu altså imødekommet med målet om at have tre leverandører på den nye aftale.

Læs også:

It-firmaer raser: Mister pc-salg til det offentlige

SKI afviser alle planer om pc-monopol

Atea kan vinde SKI-udbud - også når de taber

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Softværket

Bliv AI Lead i Softværket

Sydjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen