Kapløb om kæmpe it-kontrakt: Her er favorit-feltet

Disse it-forhandlere er favoritter til at vinde millionkontrakter, når SKI samler to pc-aftaler under en hat.

Artikel top billede

Otte leverandører bliver til tre, når Staten og Kommunernes Indkøbsservice til foråret afgør, hvilke leverandører der fremover bliver lukket ind på en helt ny indkøbsaftale for pc-udstyr og tablets.

Den nye aftale går under navnet 02.02 og har dermed arvet navnet fra en eksisterende indkøbsaftale for pc-standard-arbejdspladser. Men i realiteten er det tale om, at SKI nu slår 02.02-aftalen sammen med søster-aftalen 02.04 - Computere.

I det foreløbige udbudsmateriale kræver SKI, at tilbudsgiverne disker op med et bredt varesortiment på tværs af produktkategorier og med op til fem forskellige producentnavne.

Aftalen forventes ifølge SKI at skabe en omsætning på op mod 150 millioner kroner i det første år. Derudover har SKI option på at forlænge aftalen i op til yderligere tre år.

Kapløb og favoritter

Kapløbet starter for alvor 17. december, som er fristen for at være i den såkaldte prækvalifikation. Herefter udpeger SKI udpeger fem finalister, inden man efter nytår endeligt udpeger de tre leverandører, som bliver lukket ind i varmen.

Kravet om et bredt produktsortiment udelukker på forhånd tilbud fra enkelt-producenter, som eksempelvis HP, Samsung, Lenovo og Dell, hvoraf de to sidstnævnte i dag er leverandører på den eksisterende 02.02-aftale sammen med Atea.

Producenterne vil derfor være henvist til at tilbyde sig indirekte gennem de tilbud, som kommer fra forhandlere, der kan stykke et bredt varesortiment sammen.

Ifølge flere forhandlere vil SKI's krav om bredde også af sig selv indskrænke feltet til en række af de større forhandlere på markedet som eksempelvis Dustin, KMD og Atea.

Tidligere i denne måned kritiserede en række forhandlere SKI's oplæg til den ny aftale, fordi SKI efter forhandlernes opfattelse havde lagt op til, at kun én leverandør ville blive lukket ind på aftalen.

Den kritik har SKI nu altså imødekommet med målet om at have tre leverandører på den nye aftale.

Læs også:

It-firmaer raser: Mister pc-salg til det offentlige

SKI afviser alle planer om pc-monopol

Atea kan vinde SKI-udbud - også når de taber

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    TV2

    iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S