Nyt opkøb: Dansk distributør vil udvikle egne produkter

Digitale audio- og videoprodukter skal styrke dansk distributør på retailmarkedet.

Artikel top billede

EET Groups CEO John Thomas har igen haft checkhæftet fremme og har købt det lille danske selskab View Media.

Distributions-giganten EET Group går nu producenterne i bedene med en plan om selv at udvikle produkter indenfor digital audio og video.

EET Group har netop købt sig ind i det lille danske selskab ViewMedia Aps, som har sit eget produktkatalog indenfor set-top-bokse, DAB- og internet-radioer og streaming af lyd. Samtidig har EET oprettet selskabet Clint Digital, som skal stå for udvikling af en række nye produkter på området, der efter planen skal lanceres i begyndelsen af det nye år.

Det er planen at udvide markedsføringen af ViewMedia produkter til alle de 26 lande, hvor EET Europarts i dag opererer.

ViewMedia er EET Groups tredje opkøb i år, og selskabet har ifølge koncernchef John Thomas en årlig omsætning på 15 millioner kroner.

Forretningsområdet bliver således blot endnu en lille brik i distributionskoncernens samlede forretning, som i år runder halvanden milliard kroner.

"Vores opkøb af tilsvarende aktiviteter i selskabet Kjaerulff 1 tidligere på året har allerede vist sig at være en god investering, og med Clint Digital får vi nu tilført endnu en stærk produktportefølje og endnu flere stærke medarbejderkompetencer på netop dette område," siger John Thomas, som samtidig varsler, at EET Group har appetit på flere nye opkøb i det nye år.

Læs også:

Dansk it-kæmpe står klar med pengene: Vil købe flere firmaer

Udenlandske it-distributører kigger sultent på Danmark

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT