Nyt opkøb: Dansk distributør vil udvikle egne produkter

Digitale audio- og videoprodukter skal styrke dansk distributør på retailmarkedet.

Artikel top billede

EET Groups CEO John Thomas har igen haft checkhæftet fremme og har købt det lille danske selskab View Media.

Distributions-giganten EET Group går nu producenterne i bedene med en plan om selv at udvikle produkter indenfor digital audio og video.

EET Group har netop købt sig ind i det lille danske selskab ViewMedia Aps, som har sit eget produktkatalog indenfor set-top-bokse, DAB- og internet-radioer og streaming af lyd. Samtidig har EET oprettet selskabet Clint Digital, som skal stå for udvikling af en række nye produkter på området, der efter planen skal lanceres i begyndelsen af det nye år.

Det er planen at udvide markedsføringen af ViewMedia produkter til alle de 26 lande, hvor EET Europarts i dag opererer.

ViewMedia er EET Groups tredje opkøb i år, og selskabet har ifølge koncernchef John Thomas en årlig omsætning på 15 millioner kroner.

Forretningsområdet bliver således blot endnu en lille brik i distributionskoncernens samlede forretning, som i år runder halvanden milliard kroner.

"Vores opkøb af tilsvarende aktiviteter i selskabet Kjaerulff 1 tidligere på året har allerede vist sig at være en god investering, og med Clint Digital får vi nu tilført endnu en stærk produktportefølje og endnu flere stærke medarbejderkompetencer på netop dette område," siger John Thomas, som samtidig varsler, at EET Group har appetit på flere nye opkøb i det nye år.

Læs også:

Dansk it-kæmpe står klar med pengene: Vil købe flere firmaer

Udenlandske it-distributører kigger sultent på Danmark

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S