Nyt opkøb: Dansk distributør vil udvikle egne produkter

Digitale audio- og videoprodukter skal styrke dansk distributør på retailmarkedet.

Artikel top billede

EET Groups CEO John Thomas har igen haft checkhæftet fremme og har købt det lille danske selskab View Media.

Distributions-giganten EET Group går nu producenterne i bedene med en plan om selv at udvikle produkter indenfor digital audio og video.

EET Group har netop købt sig ind i det lille danske selskab ViewMedia Aps, som har sit eget produktkatalog indenfor set-top-bokse, DAB- og internet-radioer og streaming af lyd. Samtidig har EET oprettet selskabet Clint Digital, som skal stå for udvikling af en række nye produkter på området, der efter planen skal lanceres i begyndelsen af det nye år.

Det er planen at udvide markedsføringen af ViewMedia produkter til alle de 26 lande, hvor EET Europarts i dag opererer.

ViewMedia er EET Groups tredje opkøb i år, og selskabet har ifølge koncernchef John Thomas en årlig omsætning på 15 millioner kroner.

Forretningsområdet bliver således blot endnu en lille brik i distributionskoncernens samlede forretning, som i år runder halvanden milliard kroner.

"Vores opkøb af tilsvarende aktiviteter i selskabet Kjaerulff 1 tidligere på året har allerede vist sig at være en god investering, og med Clint Digital får vi nu tilført endnu en stærk produktportefølje og endnu flere stærke medarbejderkompetencer på netop dette område," siger John Thomas, som samtidig varsler, at EET Group har appetit på flere nye opkøb i det nye år.

Læs også:

Dansk it-kæmpe står klar med pengene: Vil købe flere firmaer

Udenlandske it-distributører kigger sultent på Danmark

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S