Pas på: Sikkerhedshul i massevis af Linksys-routere

Adskillige Linksys-routere har risiko for at blive ofre for målrettet malware ved navn 'The Moon'. Få forklaringen på hvordan ormen kværkes.

Artikel top billede

Det er ikke kun computeren, som kan blive mål for hackere. Det samme gælder for routeren.

SANS Internet Storm Center har afsløret, at en orm netop nu udnytter sårbarheder i adskillige Linksys-routere.

Listen over modeller kan ses i boksen i højre side.

Ormen er blev døbt 'The Moon', og ifølge eksperterne hos SANS udnytter den et CGI script, som er en del af routernes administrative brugergrænseflade.

Siden den første rapport fra SANS har en bruger på det populære webcommunity Reddit smidt et opslag online, der angiveligt udpeger hele fire CGI scripts, der er sårbare, når det gælder Linksys-routere.

Belkin købte sidste år Linksys fra Cisco og anerkender, at nogle af virksomhedens produkter lige nu befinder sig i risikozonen:

"Linksys er klar over, at malwaren kaldet 'The Moon' har påvirket flere udvalgte og ældre Linksys E-Series routere og udvalgte ældre Wireless-N access points og routere," forklarede Karen Sohl, som er chef for global kommunikation hos Belkin, i en e-mailudtalelse ifølge IDG News Service.

I mailen slås det fast, at sårbarheden kun kan udnyttes, hvis Remote Management Access er slået til på routeren. Den funktion er som udgangspunkt slået fra, og derfor skal brugeren selv have aktiveret den.

For de brugere, som er ramt, eller har en ældre Linksys-router, er løsningen at slå Remote Management Access fra og genstarte routeren.

Det skulle angiveligt tage livet af 'The Moon'.

Linksys har lagt en guide ind på sin hjemmeside med forklaringen på, hvordan man installerer den nyeste firmware og slår Remote Management Access fra på routerne.

Der arbejdes ifølge Karen Sohl på ny firmware, som vil være klar inden for de næste par uger.

Inficerede routere er tidligere blevet anvendt til at angribe brugere, som er på vej en tur i onlinebanken.

Det er blandt andet gået ud over flere polakker, og den historie kan der læses mere om hos Pcworld.com.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S