Dansk bank ramt af hackerangreb - data havnet i forkerte hænder

RKI-sagen om tabte datasæt har bredt sig til en udlånsbank, der bekræfter, at RKI-tabet har tråde til et hackerangreb.

Artikel top billede

Express Bank er blevet offer for såkaldte "udefrakommende systemangreb".

Det fortæller banken til Politiken.

Angrebet har forbindelse til tab af de RKI-data, der indeholder oplysninger om danskernes skyldnerforhold, som for nylig havnede i de forkerte hænder.

"Udefrakommende systemangreb"

Nu bekræfter Express Bank, med speciale i udlån, således til Politiken, at det føromtalte læk af RKI-data stammer fra bankens it-systemer via det "udefrakommende systemangreb".

Express Banks direktør, John Poulsen, ønsker ikke at gå i detaljer med, hvad den formulering præcis indebærer.

"Med den medieomtale, der er for øjeblikket, omkring læk af data, vil vi gerne præcisere her, at det ikke er noget, der er blevet leveret ud fra huset her," forklarer John Poulsen til Politiken.

"Vi har iværksat en undersøgelse, og den må vi nu afvente og se, hvad den munder ud i. Derudover melder vi sagen til politiet, hvis vi finder, at der er begået ulovlige handlinger," siger bankdirektøren til dagbladet.

Hackergruppe: Vi har tusindvis af datasæt
RKI-registreret er drevet af kreditvurderingsselskabet Experian, som tidligere har afvist, at der var tale om hackerangreb.

I går modtog Datatilsynet så en anmeldelse fra Experian, som ifølge loven er dataansvarlig, mens Express Bank i denne sag optræder som databehandler.

Samtidig har en hackergruppe optrådt på det sociale mikroblogging-site Twitter med advarsler rettet mod Experian om, at selskabet tager let på sin ringe datasikkerhed.

Ifølge Politiken har hackergruppen oplyst, at den er i besiddelse af et femcifret antal følsomme datasæt, hvilket er en noget anden historie end de 10 til 15 stykker persondata, som Experian ellers tidligere har meldt ud var tabt.

Læs også:

Hackere angriber RKI: Stjæler data om gældsramte danskere

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S