Fra 0 til 80 millioner på tre år: ERP-firma buldrer frem

Salget er gået fra nul til 80 millioner på tre år. Nu åbner succesrigt Microsoft-hus sit femte salgskontor.

Artikel top billede

Hasse Bergman er CEO og medstifter af AX-huset Scales.

På mindre end tre år har it-firmaet Scales formået at etablere sig som en af de absolutte topleverandører af Microsofts ERP-system Dynamics AX. Og nu følger selskabet successen op med at åbne et nyt salgskontor i Aalborg, som dermed bliver firmaets femte selvstændige afdeling.

Ud over det københavnske hovedkontor er Scales i forvejen også repræsenteret i Aarhus og Fredericia, ligesom som man for et lille år siden åbnede en afdeling i Oslo. Scales har desuden planer om at åbne et kontor i Sverige inden udgangen af i år.

Det fremadstormende AX-hus blev stiftet af de to kompagnoner Hasse Bergman og Jesper Outze i slutningen af 2011, og er siden vokset til en virksomhed med tilsammen 72 medarbejdere. I 2013 præsterede firmaet en omsætning på 47 millioner kroner og et overskud før skat på tæt ved tre millioner kroner.

Her i 2014 regner CEO Hasse Bergman med at omsætningen når op i nærheden af 80 millioner kroner og et ikke mindre imponerende overskud på mellem otte og ti millioner kroner.

"Siden opstarten ultimo 2011 har vi gennemsnitligt ansat to nye AX-folk hver eneste måned, og gennem det seneste år er hovedparten af de, der har søgt til Scales kommet fra det jyske. Vækst kombineret med sund indtjening gør os til en stærk spiller i Danmark og Norden - med mulighed for at træffe alle de rette langsigtede valg for forretningen," siger Hasse Bergman.

Han mener selv, at Scales succes skyldes, at man som ejerledet virksomhed har en handlefrihed, der tiltrækker både kunder og medarbejdere.

Successen i Scales understreges af, at firmaet i november i fjor fik prisen som årets Microsoft-partner indenfor AX-markedet.

Regnet på størrelse er Scales efter eget udsagn i dag Danmarks tredjestørste leverandør af AX-løsninger kun overgået af Columbus og EG.

Læs også:

Columbus får rekord-gevinst efter slankekur

EG klar til nye opkøb efter rekordregnskab

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job