Dansk it-milliardær kan sætte 595 millioner ind på sin konto

Atea-ejeren Ib Kunøe har det seneste halve år skovlet 595 millioner kroner ind i pengetanken.

Artikel top billede

Den danske it-milliardær Ib Kunøe fortsætter med at skovle penge ind. Alene det sidste halve år er der røget mere end en halv milliard kroner ind på kontoen i Kunøes personlige pengetank Consolidated Holding, som kontrollerer i alt 27 forskellige firmaer.

Det er fortsat investeringerne i it-firmaer som Atea og Columbus, der giver bonus for den 70-årige investor, og tilsammen står it-investeringerne for tæt ved 80 procent af omsætningen i Ib Kunøes forretningsimperium. Det fremgår af det seneste regnskab for Consolidated Holding.

Her kan man også læse, at der sidste år røg et overskud på 147 millioner ned i kassen. Pengene stammer hovedsageligt fra stigende aktiekurs i ERP-koncernen Columbus, som i 2013 blev 117 millioner kroner mere værd.

Oveni kommer, at kursen på Columbus-aktier siden nytår er steget yderligere. Samtidig har aktiekursen i Ib Kunøes flagskib Atea været på en regulær himmelflugt med et plus på omkring 25 procent.

Det har frem til i dag yderligere skæppet i kassen med 448 millioner kroner, og det bringer den samlede gevinst op på 595 millioner kroner - mere end en halv milliard kroner.

Af de mange rare penge har Ib Kunøe trukket ti millioner kroner ud til sig selv som udbytte. Det er dog småpenge set i forhold til, at Consolidated Holding ifølge regnskabet har en egenkapital på 2,2 milliarder kroner.

Ud over Atea og Columbus har Kunøes selskab også en ejerandel i softwarefirmaet CD Rator. Kunøe har desuden investeret i en stribe andre firmaer indenfor så forskellige områder som eksempelvis reklame, personalerekruttering, hi-fi-produkter og et luksus-bådeværft.

Læs også:

It-milliardær: "Jeg er ikke nogen steder, hvor jeg ikke har kontrol"

Mail-bommert: [b]Atea er under voldsomt pres[/b]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S