Dansk it-milliardær kan sætte 595 millioner ind på sin konto

Atea-ejeren Ib Kunøe har det seneste halve år skovlet 595 millioner kroner ind i pengetanken.

Artikel top billede

Den danske it-milliardær Ib Kunøe fortsætter med at skovle penge ind. Alene det sidste halve år er der røget mere end en halv milliard kroner ind på kontoen i Kunøes personlige pengetank Consolidated Holding, som kontrollerer i alt 27 forskellige firmaer.

Det er fortsat investeringerne i it-firmaer som Atea og Columbus, der giver bonus for den 70-årige investor, og tilsammen står it-investeringerne for tæt ved 80 procent af omsætningen i Ib Kunøes forretningsimperium. Det fremgår af det seneste regnskab for Consolidated Holding.

Her kan man også læse, at der sidste år røg et overskud på 147 millioner ned i kassen. Pengene stammer hovedsageligt fra stigende aktiekurs i ERP-koncernen Columbus, som i 2013 blev 117 millioner kroner mere værd.

Oveni kommer, at kursen på Columbus-aktier siden nytår er steget yderligere. Samtidig har aktiekursen i Ib Kunøes flagskib Atea været på en regulær himmelflugt med et plus på omkring 25 procent.

Det har frem til i dag yderligere skæppet i kassen med 448 millioner kroner, og det bringer den samlede gevinst op på 595 millioner kroner - mere end en halv milliard kroner.

Af de mange rare penge har Ib Kunøe trukket ti millioner kroner ud til sig selv som udbytte. Det er dog småpenge set i forhold til, at Consolidated Holding ifølge regnskabet har en egenkapital på 2,2 milliarder kroner.

Ud over Atea og Columbus har Kunøes selskab også en ejerandel i softwarefirmaet CD Rator. Kunøe har desuden investeret i en stribe andre firmaer indenfor så forskellige områder som eksempelvis reklame, personalerekruttering, hi-fi-produkter og et luksus-bådeværft.

Læs også:

It-milliardær: "Jeg er ikke nogen steder, hvor jeg ikke har kontrol"

Mail-bommert: [b]Atea er under voldsomt pres[/b]

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse